Chiny: 200 MW fotowoltaiki na wodzie

Chiny: 200 MW fotowoltaiki na wodzie
Fot. GCL

Na stawach hodowlanych w chińskiej prowincji Zhejiang powstała ogromna elektrownia fotowoltaiczna. To już kolejna taka inwestycja, którą zrealizowano w Chinach. Ta jest jednak jak dotąd największa.

Lokalny inwestor uruchomił ogromną farmę fotowoltaiczną o mocy 200 MW, w której panele fotowoltaiczne znajdują się na konstrukcjach osadzonych na stawach rybnych. Szacowany roczny uzysk energii to 220 GWh.

Inwestycja jest zlokalizowana w prowincji Zhejiang, w odległości około 150 km od Szanghaju, na powierzchni około 300 hektarów. Panele fotowoltaiczne umieszczono w odpowiednich odległościach, uwzględniając konieczność doświetlenia stawów rybnych.

REKLAMA

Koszt inwestycji, której realizacja trwała około pół roku, wyniósł 1,8 mld juanów, czyli około 1 mld zł.

REKLAMA

W ubiegłym roku w innej chińskiej prowincji Jiangxi, położonej w środkowej części kraju, uruchomiono podobną elektrownię fotowoltaiczną, której moc wynosi 110 MW.

W 2016 roku w Chinach zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 34,24 GW. To niemal połowa z rekordowo wysokiego potencjału fotowoltaiki zainstalowanego na całym świecie w ubiegłym roku. Potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Państwie Środka wzrósł na koniec 2016 r. do 77,42 GW. 

W ubiegłym roku Chińczycy zmniejszyli cel potencjału fotowoltaiki na 2020 r. z zakładanego wcześniej poziomu 150 GW do przynajmniej 105 GW. 

Ostatnio w Chinach zmniejszono taryfy na sprzedaż energii z fotowoltaiki. Więcej na ten temat w artykule: Taryfy gwarantowane dla farm PV w Chinach będą niższe. 

red. gramwzielone.pl