Najpopularniejsze moduły na rynku domowej fotowoltaiki w USA

Najpopularniejsze moduły na rynku domowej fotowoltaiki w USA
Foto. Team Massachusetts, flickr cc

GTM Research, czołowa firma konsultingowa specjalizująca się w analizach amerykańskiego rynku fotowoltaicznego, przedstawiła zestawienie najpopularniejszych modułów PV, które najczęściej montowali amerykańscy instalatorzy w sektorze domowej fotowoltaiki w pierwszych trzech kwartałach 2016 r.

Zdaniem GTM, trzech producentów – Trina Solar, REC i Kyocera – odpowiadało w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku za około 60 proc. dostaw modułów fotowoltaicznych dla grupy nazwanej Top Installers.

W przypadku firm średniej wielkości instalujących w USA domowe systemy fotowoltaiczne największy udział miały w okresie styczeń-wrzesień 2016 r. amerykański producent modułów SunPower, a także Hanwha Q-Cells i LG Electronics. Te firmy miały razem około 60 proc. rynku w grupie Mid-Size Installers.

REKLAMA

Natomiast w gronie najmniejszych firm instalacyjnych największe udziały, wynoszące w sumie również około 60 proc., miały – ich udział rozłożył się mniej więcej po równo – firmy SolarWorld, SunPower oraz LG Electronics.  

Po tym zestawieniu widać skutki restrykcji celnych na import chińskich modułów fotowoltaicznych. Oprócz Trina Solar nie pojawia się już żaden z chińskich producentów, mimo, że w rankingu dziesięciu największych na świecie producentów modułów PV pod względem sprzedaży odnotowanej za 2016 r. chińskich firm jest aż 8.

W zestawieniu wykonanym przez GTM Research zwraca ponadto uwagę relatywnie mały udział rodzimych, amerykańskich producentów. O ile widoczny jest SunPower, brakuje drugiego największego amerykańskiego producenta modułów PV, czyli First Solar, który ostatnio został zaliczony do grona największych na świecie producentów modułów fotowoltaicznych za 2016 r. w rankingu wykonanym przez analityków PV Tech, plasując się na 7. miejscu i będąc jedynym producentem w pierwszej „10” mającym siedzibę poza Azją.  

Popyt na moduły First Solar to jednak zasługa głównie rozwoju amerykańskiego rynku przemysłowych farm fotowoltaicznych. Jak widać, cienkowarstwowe moduły CdTe, które produkuje First Solar, zyskują mniejsze zainteresowanie instalatorów w segmencie domowych systemów PV.

Większość popytu na moduły fotowoltaiczne na rynku amerykańskim – w segmencie małych instalacji – generują trzy największe firmy działające w  sektorze domowej  fotowoltaiki – SolarCity, Vivint Solar i Sunrun, z czego należąca do Tesli firma SolarCity posiada około 30-procentowy udział w rynku domowych instalacji fotowoltaicznych w USA.

REKLAMA

Wkrótce SolarCity ma przejść na moduły produkowane we własnej fabryce, uruchamianej w amerykańskim mieście Buffalo w stanie Nowy Jork. Cel to produkcja modułów o mocy 1 GW w skali roku. Wcześniej moduły dla SolarCity ma dostarczać Panasonic, który również ma wyposażyć fabrykę w Buffalo w linie produkcyjne.

Spadek cen

Wcześniej eksperci amerykańskiego rynku OZE informowali o dużym spadku cen modułów fotowoltaicznych, który przełożył się na spadek kosztów całych systemów PV. Według analityków GTM Research, na koniec II połowy 2016 r. ceny modułów na rynku amerykańskim spadły w porównaniu do I połowy br. aż o około 33 proc.

Zdaniem GTM, w drugiej połowie 2016 r. najbardziej spadły koszty w segmencie dużych farm fotowoltaicznych montowanych na nieruchomych konstrukcjach. W porównaniu z średnią ceną na poziomie 1,28 USD/W, którą zanotowano w I połowie 2016 r., w drugiej połowie br. odnotowano spadek o 17,4 proc. – do poziomu 1,06 USD/W, czyli zgodnie z obecnym kursem USD/PLN ok. 4,43 PLN/W.

W przypadku farm fotowoltaicznych montowanych na – szczególnie popularnych w USA – jednoosiowych trackerach odnotowano spadek o 15,1 proc. – ze średniego poziomu 1,43 USD/W do 1,22 USD/W, czyli ok. 5,1 PLN/W.

Znaczący trend spadkowy odnotowano również w segmencie średniej wielkości instalacji montowanych w zakładach produkcyjnych czy na dachach amerykańskich supermarketów. W tym segmencie odnotowano spadek o 12,5 proc. – z średniego poziomu 1,85 USD/W do 1,62 USD/W, czyli ok. 6,8 PLN/W.

Natomiast w segmencie najmniejszych, domowych instalacji fotowoltaicznych odnotowano spadek o 8,6 proc. – ze średniego poziomu 3,16 USD/W do 2,89 USD/W, czyli ok. 12 PLN/W.

red. gramwzielone.pl