SolarWorld zrezygnuje z technologii polikrystalicznej

SolarWorld zrezygnuje z technologii polikrystalicznej
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Szef SolarWorld Frank Asbeck zapowiada, że jego firma odejdzie od produkcji modułów polikrystalicznych i skupi się wyłącznie na technologii monokrystalicznej. Jak mówi ta technologia zapewnia lepszą pracę i ma ponadto przewagę nad modułami polikrystalicznymi pod względem estetyki.

Największy europejski producent modułów fotowoltaicznch już od dłuższego czasu wdraża do produkcji gwarantującą lepszą sprawność technologię modułów fotowoltaicznch PERC (ang. Passivated Emitter Rear Cell), którą SolarWorld rozwija m.in. w oferowanych od ubiegłego roku modułach produkujących energię zarówno z wykorzystaniem strony przedniej jak i tylnej, z serii Bisun. 

Teraz niemiecka firma ma się skupić na produkcji modułów wyłącznie w technologii monokrystalicznej PERC. 

REKLAMA

Tutaj widzimy największy potencjał jeśli chodzi o efektywność. Wraz z wprowadzeniem technologii mono-PERC do masowej produkcji, już osiągamy moc modułów na poziomie 300 W i więcej, podczas gdy w technologii polikrystalicznej osiągaliśmy poziom tylko 250 W – komentuje Frank Asbeck, szef SolarWorld.

Odpowiadając na pytanie o inne technologie, takie jak perowskity czy heterojunctiom, Frank Asbeck informuje: – W pełni zgadzam się z naszym działem SolarWorld Innovations – dzięki rozwijaniu technologii mono-PERC będziemy zawsze na czele jeśli chodzi o koszty i produktywność.

W swojej amerykańskiej fabryce w Hilsboro SolarWorld już teraz wytwarza ogniwa i moduły wyłącznie w technologii mono-PERC. 

W tym roku produkcja modułów w technologii polikrystalicznej ma być stopniowo wygaszana, a SolarWorld ma jeszcze zrealizować otrzymane dotąd zamówienia na moduły polikrystaliczne.

REKLAMA

W celu przejścia wyłącznie na technologię mono- niemiecka firma ma zwiększyć produkcję bloków monokrystalicznych w Arnstadt, a także unowocześnić produkcję wafli krzemowych we Freibergu, wprowadzając do ich cięcia technologię diamentową. 

Frank Asbeck zapowiada ponadto, że ważnym elementem oferty SolarWorld będą moduły w technologii glass-glass.

Na swoje moduły niemiecka firma ma teraz oferować 20-letnią gwarancję produktową i 30-letnią gwarancję na uzysk energii.

SolarWorld to największy w Europie, w pełni zintegrowany producent modułów fotowoltaicznych. Zdolności produkcyjne modułów SolarWorld w skali roku sięgają potencjału 1,5 GW, z czego za 650 MW odpowiada fabryka we Freibergu, 300 MW to potencjał produkcji w Arnstadt, a 550 MW to zdolności produkcyjne w amerykańskiej fabryce w Hilsboro. Podobny potencjał produkcji niemiecka firma ma w przypadku ogniw, a także wafli krzemowych, które w całości są produkowane we Freibergu.

Niemiecka firma przedstawiła ostatnio wstępne wyniki finansowe za 2016 r. Więcej na ten temat w artykule: SolarWorld zwiększa sprzedaż.. i szykuje kolejne zwolnienia.

Sprostowanie (22-02-2017)

W poprzedniej wersji artykułu przekazaliśmy informację, zgodnie z którą do objęcia modułów SolarWorld 20-letnią gwarancją produktową konieczna miałaby być ich instalacja na konstrukcji montażowej niemieckiego producenta. Jak jednak informuje SolarWorld, objęcie modułów niemieckiego producenta 20-letnią gwarancją produktową nie wymaga wykorzystania konstrukcji montażowej firmy SolarWorld, a każdy moduł niemieckiej firmy, zainstalowany od początku 2017 r., jest objęty 20-letnią gwarancją produktową, którą potwierdza certyfikat serwisowy dostępny na stronie producenta.

red. gramwzielone.pl