Potencjał fotowoltaiki w USA rośnie w imponującym tempie

Potencjał fotowoltaiki w USA rośnie w imponującym tempie
Fot. SolarCity

W 2016 r. fotowoltaika była w Stanach Zjednoczonych najważniejszym źródłem energii pod względem zainstalowanego potencjału. Amerykańska firma konsultingowa GTM Research wylicza, że w ubiegłym roku Amerykanie uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o rekordowej mocy aż 14,625 GW. To niemal dwa razy tyle, ile zamontowano w USA w roku 2015, w którym zainstalowano 7,49 GW.

Największy udział w potencjale fotowoltaiki zainstalowanej w ubiegłym roku w USA miał segment przemysłowych instalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w sektorze domowych instalacji Amerykanie zamontowali w sumie 2,583 GW, co oznacza wzrost o 19 proc. w porównaniu z rokiem 2015.

REKLAMA

Potencjał elektrowni fotowoltaicznych zainstalowanych w USA w ubiegłym roku stanowił 39 proc. wszystkich nowych mocy w elektroenergetyce USA w 2016 r. Za 29 proc. odpowiadały elektrownie gazowe, a za 26 proc. energetyka wiatrowa. Tymczasem jeszcze w roku 2010 ten udział w przypadku fotowoltaiki wynosił zaledwie 4 proc. – zainstalowano wówczas elektrownie fotowoltaiczne o mocy 0,8 GW.

USA nie były jednak w ubiegłym roku największym rynkiem fotowoltaicznym świata. 

REKLAMA

Rekord w ubiegłym roku odnotowali Chińczycy, montując systemy PV o łącznej mocy ponad 34 GW i zwiększając swoją całkowitą moc fotowoltaiki do ponad 77 GW.

Jeszcze do niedawna lider globalnego rynku PV, czyli Niemcy, którzy instalowali wcześniej po ponad 7 GW systemów fotowoltaicznych rocznie, w  ubiegłym roku zainstalowali około 1,5 GW, a cała Europa – mniej niż 7 GW.

Obecnie całkowity potencjał fotowoltaiki w Niemczech jest zbliżony do potencjału fotowoltaiki w USA – w obu krajach działają elektrownie PV o mocy przekraczającej 40 GW. Mając na uwadze obecną dynamikę rynków solarnych w obu krajach, można przypuszczać, że w tym roku Amerykanie znacznie wyprzedzą pod tym względem Niemców. 

GTM Research wylicza, że obecnie w USA działa już około 1,3 mln elektrowni fotowoltaicznych i przypomina, że amerykański sektor solarny zatrudnia już ponad 260 tys. pracowników. Więcej na ten temat w artykule: Duży wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze PV.

red. gramwzielone.pl