Rekordowa sprawność seryjnie produkowanych ogniw PV

Rekordowa sprawność seryjnie produkowanych ogniw PV
Fot. SunPower

Amerykański producent ogniw i modułów fotowoltaicznych SunPower pochwalił się rekordową sprawnością wytwarzanych seryjnie ogniw fotowoltaicznych. Jak dotąd lepsze wyniki osiągano tylko na ogniwach wytworzonych w laboratorium.

W ubiegłym roku SunPower pobił rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego. Na wyprodukowanym przez firmę z Kalifornii pełnowymiarowym ogniwie stwierdzono sprawność rzędu 25,2 proc. Ten wynik osiągnięto jednak na laboratoryjnej próbce ogniwa, a przeniesienie tej technologii do masowej produkcji musiało przełożyć się na spadek tej sprawności

Teraz SunPower zapewnia, że osiągnął na jednej ze swoich linii produkcyjnych zlokalizowanych w Filipinach przeciętną sprawność ogniw wynoszącą 25 proc.

REKLAMA

Tą informację Amerykanie podali przy okazji publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2016 r., w którym SunPower odnotował przychody na poziomie aż 1,02 mld dol., co jest wynikiem o 2,5 razy lepszym niż przed rokiem i co potwierdza świetną kondycję amerykańskiego rynku fotowoltaicznego w 2016 r.

Osiągnięte przychody są efektem m.in. sprzedaży przez amerykańską firmę, która działa również jako deweloper, farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 400 MW.

Mimo tak wysokich przychodów SunPower zakończył IV kwartał stratą netto w wysokości aż 275 mln dolarów. W ubiegłym roku Amerykanie realizowali zresztą restrukturyzację mającą prowadzić do obniżenia kosztów operacyjnych – m.in. poprzez przeniesienie linii produkcyjnych z Filipin do Meksyku. Koszty związane z restrukturyzacją w ostatnim kwartale miały sięgnąć 176 mln dol.

W całym 2016 r. SunPower miał odnotować przychody na poziomie 2,56 mld dol. i stratę operacyjną w wysokości 462 mln dol. W tym roku Amerykanie chcą zarobić 1,2 – 2,3 mld dolarów, nie podają jednak prognoz dotyczących zysku. SunPower zapowiada, że jego sytuacja finansowa poprawi się w roku 2018.

Amerykańska firma jest też globlanym liderem w zakresie osiąganej sprawności modułów fotowoltaicznych.

W czerwcu 2016 r. SunPower poinformował o ustanowieniu nowego rekordu sprawności krystalicznego modułu fotowoltaicznego na poziomie 24,1 proc. Rekordowy wynik potwierdziła amerykańska federalna agencja National Renewable Energy Laboratory (NREL).

Do testów wykorzystano moduł, którego powierzchnia apertury wyniosła 11 310,1 cm2. Dzięki sprawności na poziomie 24,1 proc. osiągnięto moc wynoszącą 272,5 W.

REKLAMA

Rekordowy wynik na poziomie 24,1 proc. zbadano na module wykonanym w laboratorium. SunPower zapewnił jednak, że produkuje już moduły o sprawności na poziomie poprzedniego rekordu, stwierdzonego zaledwie kilka miesięcy wcześniej, który wyniósł 22,8 proc.

Wcześniej, w październiku 2015 r., amerykański lider w branży fotowoltaicznej przedstawił nowy system fotowoltaiczny, którego montaż ma się charakteryzować ograniczonymi do minimum czynnościami instalatora i którego efektywność ma być znacznie wyższa niż w przypadku innych systemów PV.

Dzięki rekordowo wysokiej sprawności modułów oraz większej wytrzymałości i lepszym właściwościom pracy w wyższych temperaturach, system fotowoltaiczny SunPower Helix ma zapewnić w ciągu 25 lat pracy aż o 60 proc. wyższy uzysk energii w porównaniu do tradycyjnych systemów PV.

W przypadku systemu fotowoltaicznego Helix SunPower szacuje jego użyteczność aż na 40 lat. Przez „użyteczność” SunPower definiuje sytuację, gdy moduły pracują przynajmniej na 70 proc. swojej nominalnej mocy.

Japończycy depczą po piętach

Osiągnięte w laboratorium wyniki SunPower poprawili w ubiegłym roku Japończycy. Firma Kaneka we współpracy z rządową agencją New Energy Industrial Technology Development Organization (NEDO) najpierw poprawiła należący do SunPower rekord sprawności ogniwa, a następnie również modułu fotowoltaicznego.

We wrześniu 2016 r. Kaneka poinformowała, że na wykonanej we współpracy z NEDO próbce krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego z warstwą krzemu amorficznego (heterojunction, back-contact – HBC) w rozmiarach 180 cm2 osiągnęła sprawność na poziomie 26,33 proc. Ten wynik potwierdził niemiecki Instytut Fraunhofera.

Następnie Kaneka i NEDO poinformowały o wykonaniu modułu fotowoltaicznego złożonego z ogniw wyprodukowanych w tej technologii, którego sprawność sięga 24,37 proc., co jest światowym rekordem.

Rozmiar modułu, wykonanego z ogniw w technologiach heterojunction i back-contact, wynosi 13 177 cm2. Kaneka informuje, że zastosowano w nim również nowe rozwiązania pozwalające na lepszą absorpcję światła słonecznego.

red. gramwzielone.pl