Nowy Jork: potencjał PV w 5 lat wzrósł niemal o 800 proc.

Nowy Jork: potencjał PV w 5 lat wzrósł niemal o 800 proc.
Fot. U.S. Army Corps of Engineers, flickr cc

W ciągu ostatnich 5 lat zainstalowany potencjał elektrowni fotowoltaicznych w stanie Nowy Jork wzrósł o 795 proc. Fotowoltaika to kluczowa technologia, która ma pomóc stanowi Nowy Jork w osiągnięciu przyjętego w ubiegłym roku celu 50-procentowego udziału OZE w stanowym miksie energetycznym.

Jeszcze w 2011 r. potencjał fotowoltaiki w stanie Nowy Jork wynosił 83,06 MW, z czego na miasto Nowy Jork przypadało 7,35 MW. Tymczasem na koniec ubiegłego roku zainstalowana moc elektrowni PV wzrosła w tym amerykańskim stanie do 743,65 MW, a tylko w mieście Nowy Jork potencjał PV zwiększył się do 88,42 MW.

Na wynik zainstalowanego potencjału fotowoltaiki na koniec 2016 r. w stanie Nowy Jork złożyło się ponad 64,9 tys. instalacji. Jeszcze w 2011 r. liczba instalacji wynosiła niewiele ponad 9 tys.

REKLAMA

Władze stanowe wspierają rozwój lokalnego sektora fotowoltaicznego m.in. poprzez inicjatywę o nazwie NY-Sun, na którą mają przeznaczyć w ciągu 10 lat środki rzędu 1 miliarda dolarów.

Do tej pory realizacja projektów PV w stanie Nowy Jork pociągnęła za sobą inwestycje sektora prywatnego warte 1,5 mld dolarów.

W całych Stanach Zjednoczonych potencjał fotowoltaiki na koniec 2016 r. wzrósł do poziomu 40 GW, a tylko w ubiegłym roku powstały tam elektrownie PV o łącznej mocy 14,625 GW.

50 proc. zielonej energii do roku 2030

REKLAMA

W połowie ubiegłego roku nowojorski regulator stanowego rynku energetycznego zatwierdził cel zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym stanu Nowy Jork do 50 proc. do roku 2030.

Władze Nowego Jorku oceniają, że do czasu zwiększenia udziału zielonej energii w stanowym miksie energetycznym potrzebne jest wsparcie elektrowni jądrowych jako technologii przejściowej, ponieważ w przypadku ich zamknięcia znacząco wzrosłyby zdrowotne i społeczne koszty związane z czasowym zwiększeniem emisji CO2. 

Wsparcie inwestycji w OZE ma być realizowane za pomocą mechanizmu zbliżonego do zielonych certyfikatów. Jak czytamy w komunikacie władz stanu Nowy Jork, Clean Energy Standard zobowiąże operatorów energetycznych do zakupu od producentów zielonej energii określonej ilości certyfikatów tzw. Renewable Energy Credits. Przychody ze sprzedaży certyfikatów mają finansować kolejne inwestycje w OZE.

Stanowy plan zakłada narzucenie obowiązku zakupu określonej ilości energii odnawialnej już od tego roku, w którym cel wyniesie 26,31 proc., a w roku 2021 ten obowiązek ma wzrosnąć już do 30,54 proc.

Gubernator Andrew M. Cuomo podkreśla w wydanym komunikacie, że uwzględnienie obowiązku zakupu określonej ilości energii odnawialnej przełoży się na wzrost rachunków gospodarstw domowych przeciętnie o mniej niż 2 dolary na miesiąc.

Nowe regulacje mające na celu ograniczenie emisji CO2 zakładają, że dopóki niemożliwe będzie pokrycie większej części miksu energetycznego źródłami odnawialnymi, utrzymana zostanie produkcja energii ze znajdujących się w stanie Nowy Jork elektrowni jądrowych. W tym celu koncerny energetyczne, do których należą takie instalacje, otrzymają od kwietnia 2017 r. wsparcie w postaci tzw. Zero-Emission Credits.

red. gramwzielone.pl