Przy fabryce Nissana powstanie największy na świecie carport z panelami PV

Przy fabryce Nissana powstanie największy na świecie carport z panelami PV
Fot. SolarWorld

Ogromny carport, na którego zadaszeniach zostaną umieszczone panele fotowoltaiczne, powstanie na terenie położonej w Chinach fabryki, w której powstają auta marek Dongfeng i Nissan.

Produkcja samochodów w Guangzhou w Chinach jest realizowana w ramach joint-venture zawiązanego przez Nissana i Dongfeng Motor Corporation. Teraz potrzebna do produkcji aut energia będzie częściowo pochodzić z położonej przy fabryce ogromnej instalacji fotowoltaicznej, która będzie jednocześnie elementem zadaszenia dla parkujących na jej terenie aut.

Ogromną instalację fotowoltaiczną na zadaszeniach parkingów fabryki w Guangzhou zrealizuje obecnie największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych JinkoSolar.

REKLAMA

Jak podaje chiński producent, instalacja ma objąć powierzchnię odpowiadającą powierzchni 27 boisk piłkarskich i będzie elementem zadaszenia dla ponad 10 tys. samochodów, które zostały wyprodukowane w fabryce Dongfeng Nissan, a także dla aut należących do personelu.

REKLAMA

Moc instalacji fotowoltaicznej ma wynieść w sumie 29,64 MW. Tyle ma wystarczyć do rocznej produkcji energii na poziomie 28,65 GWh. JinkoSolar podaje, że dzięki temu fabryka zmniejszy swoje zapotrzebowanie na energię z sieci, oszczędzając rocznie średnio 334 tys. USD. Taka produkcja odpowiada też ograniczeniu rocznej redukcji emisji CO2 – jak wylicza chiński producent – o 26,4 tys. ton.

Nissan, który produkuje obecnie najpopularniejszy na świecie samochód elektryczny – Leaf – wykorzystuje do produkcji m.in. tego modelu odnawialne źródła energii zlokalizowane również przy swojej fabryce w Wielkiej Brytanii.

Fabryka w Sunderland była wcześniej częściowo zasilana przez działających w pobliżu 10 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 6,6 MW, które rozpoczęły pracę już w roku 2005. Natomiast w ubiegłym roku japoński koncern uruchomił położoną obok farmę fotowoltaiczną złożoną z 19 tys. modułów, której moc wynosi 4,75 MW. 100 proc. produkowanej przez nią energii wykorzystuje fabryka Nissana.

Dzięki tej inwestycji udział zielonej energii w zapotrzebowaniu generowanym przez ogromną fabrykę w Sunderland ma wzrosnąć przeciętnie do 7 proc. Tyle energii odnawialnej ma wystarczać do zbudowania 31,3 tys. samochodów.

red. gramwzielone.pl