Rosjanie będą produkować ogniwa PV o sprawności 21,75 proc.

Rosjanie będą produkować ogniwa PV o sprawności 21,75 proc.
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w fabryce Hevel Solar. Foto. Rusnano

Rosyjski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Hevel Solar poinformował, że uruchomi linie produkcyjne, na których będą powstawać ogniwa fotowoltaiczne o wysokiej sprawności – zbliżonej do rekordowych sprawności ogniw fotowoltaicznych wytwarzanych przez czołowe firmy na globalnym rynku fotowoltaicznym.

Rosjanie zapewniają, że na liniach produkcyjnych o potencjale 160 MW, które mają wkrótce uruchomić, będą powstawać ogniwa fotowoltaiczne w technologii heterojunction (HJT) o sprawności 21,75 proc.

Hevel Solar zapewnia, że osiągnięcie takiej sprawności jest efektem autorskiego programu badawczego, który jest realizowany m.in. w centrum badawczym w Petersburgu.

REKLAMA

Wyposażenie linii produkcyjnych dla Hevel Solar zapewniają jednak zagraniczne firmy – w tym szwajcarski Meyer Burger, a także niemiecki Singulus.

REKLAMA

Z ogniw o rekordowej sprawności będą produkowane przez Hevel Solar moduły fotowoltaiczne, które rosyjska firma ma wykorzystać głównie w realizowanych przez siebie projektach fotowoltaicznych.

Hevel Solar to, utworzona przez rosyjskie koncerny Renova i Rusnano, najaktywniejsza firma na rosyjskim rynku fotowoltaicznym. Produkcję pierwszych modułów PV rosyjska firma uruchomiła w mieście Nowoczeboksarsk nad Wołgą, położonym w Republice Czuwaszji.

We wcześniejszych komunikatach Hevel Solar zapowiadał także produkcję modułów dwustronnych z przeznaczeniem nie tylko na rynek rosyjski, ale także m.in. na Bliski Wschód i Indie.

Rosjanie zapowiedzieli w ubiegłym roku, że do 2020 r. zbudują potencjał farm solarnych na poziomie 500 MW, z czego w regionie Saratowa, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęli budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 15 MW, docelowo mają uruchomić w latach 2017-18 farmy PV o łącznej mocy 45 MW.

red. gramwzielone.pl