W Bobrownikach powstanie duża instalacja PV z magazynem energii

W Bobrownikach powstanie duża instalacja PV z magazynem energii
Foto. Q Cells

WFOŚiGW w Szczecinie podpisał kolejną umowę na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Tym razem chodzi o projekt, który przewiduje również wykorzystanie magazynu energii.

Chodzi o dofinansowanie do budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy 250 kW, która powstanie w miejscowości Bobrowniki, w zachodniopomorskiej gminie Chociwel. Koszt inwestycji, którą zrealizuje spółka Dobra Sp. z o.o., to ponad 4 mln zł, a dofinansowanie z RPO dla woj. zachodniopomorskiego wynosi prawie 2,5 mln zł.

Elektrownia fotowoltaiczna będzie się składać z 926 paneli PV i 5 inwerterów o mocy 50 kW każdy. Dodatkowo inwestycja przewiduje instalację magazynu energii elektrycznej o łącznej pojemności 500 kWh.

REKLAMA

Instalacja fotowoltaiczna ma produkować rocznie 220 MWh energii, która będzie wykorzystywana na potrzeby własne spółki. Przewidywany efekt ekologiczny to uniknięcie emisji do atmosfery dwutlenku węgla na poziomie 179 ton w skali roku.

REKLAMA

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie odpowiada za zarządzanie Regionalnym Programem Operacyjnym dla woj. zachodniopomorskiego, w zakresie działań związanych z energetyką i ochroną środowiska.

Szczeciński Fundusz nadal podpisuje umowy na unijne dotacje przyznane na podstawie poprzedniego konkursu przeprowadzonego w ramach działania 2.10 „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł”. Dofinansowanie w tym przypadku obejmie w sumie 48 beneficjentów, którzy dzięki środkom unijnym zrealizują głównie projekty dachowych i naziemnych elektrowni fotowoltaicznych.

Przyjmowanie wniosków w ramach kolejnego naboru w ramach działania 2.10 zakończono wczoraj. Budżet tego konkursu ustalono na 75,2 mln zł, z czego 37,6 mln zł to kwota przeznaczona wyłącznie na wytwarzanie energii cieplnej z OZE. Maksymalny poziom dotacji wynosi 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

red. gramwzielone.pl