Niemiecki rynek PV zwolnił po rekordowej końcówce roku

Niemiecki rynek PV zwolnił po rekordowej końcówce roku
Fot. JinkoSolar

Po rekordowym jak na ostatnie lata potencjale nowych elektrowni fotowoltaicznych, które powstały w Niemczech w ostatnim miesiącu 2016 r., w styczniu nasi zachodni sąsiedzi zamontowali już znacznie mniej nowych systemów fotowoltaicznych.

Według danych, które przedstawiła niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur, za naszą zachodnią granicą w pierwszym miesiącu 2017 r. uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 117,27 MW, z czego tylko za 3,43 MW odpowiadały systemy naziemne.

Tym samym niemiecki rynek powrócił do dynamiki notowanej we wcześniejszych miesiącach – z wyjątkiem grudnia 2016 r., w którym rynek PV w Niemczech mocno przyspieszył.

REKLAMA

W ostatnim miesiącu ubiegłego roku Niemcy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 441 MW – w tym instalacje o mocy 64,57 MW, które objął system aukcyjny, natomiast w listopadzie uruchomiono 184 MW, a w październiku 109 MW – podobne wyniki niemiecki rynek PV notował również we wcześniejszych miesiącach 2016 r.

REKLAMA

Na koniec stycznia br. łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, które działają u naszych zachodnich sąsiadów, wzrosła do 41,341 GW, z czego 30,775 GW zainstalowano od roku 2010.

Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2017 r. wersją niemieckiej ustawy o OZE (ustawa EEG), od początku tego roku instalacje o mocy powyżej 750 kW mogą wejść do rządowego systemu wsparcia tylko na podstawie wygranych aukcji. Dla mniejszych instalacji inwestorom zapewniono nadal możliwość objęcia systemem taryf gwarantowanych, w którym nie muszą oni konkurować o wsparcie oferowaną ceną za energię.

Dla obecnie uruchamianych domowych instalacji PV i np. montowanych na ekranach dźwiękochłonnych taryfy gwarantowane wynoszą od 0,1069 do 0,1231 EUR/kWh, dla instalacji realizowanych np. na obiektach handlowych czy przemysłowych taryfy wynoszą od 0,0891 do 0,127 EUR/kWh, a dla większych, naziemnych instalacji PV przyjmuje się taryfę na poziomie 0,0851 EUR/kWh.

red. gramwzielone.pl