Największy na świecie projekt PV z umową PPA

Największy na świecie projekt PV z umową PPA
Fot. SunPower

Farma fotowoltaiczna, która po wybudowaniu ma być największym na świecie tego rodzaju obiektem, jest bliżej realizacji. Konsorcjum inwestorów, które ją zrealizuje, podpisało długookresową umowę na sprzedaż energii, która będzie sprzedawana po rekordowo niskiej cenie.

Inwestycja mająca na celu budowę ogromnego kompleksu fotowoltaicznego Sweihan o mocy 1,177 GW to efekt przeprowadzonej w ubiegłym roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich aukcji, której wygranym jest konsorcjum firm utworzonych przez chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych JinkoSolar i japoński koncern Marubeni Corporation.

Teraz zwycięskie konsorcjum podpisało umowę na sprzedaż energii (PPA), która ma obowiązywać aż przez 25 lat.

REKLAMA

Inwestycja jest rekordowa również pod względem ceny, po której będzie sprzedawana energia. Zaproponowana w aukcji stawka na poziomie zaledwie 0,0242 USD/kWh (około 0,09 PLN/kWh) to najniższa oferta, jaką do tej pory zaproponowano w odbywających się na całym świecie aukcjach dla PV.

Budowa parku fotowoltaicznego Sweihan ma się rozpocząć w kwietniu br., a jego uruchomienie zaplanowano na początek 2019 r.

REKLAMA

Po uruchomieniu będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych na świecie. Obecnie to miano należy do projektu o mocy 850 MW, który został zrealizowany w chińskiej prowincji Qinghai. Drugie miejsce należy do farmy fotowoltaicznej o mocy 648 MW, która powstała w ubiegłym roku w południowym indyjskiej stanie Tamil Nadu.

W trakcie realizacji jest kilka kolejnych projektów ogromnych farm fotowoltaicznych. Największy projekt, którego docelowa moc ma wynieść 2 GW, jest realizowany w regionie Ningxia położonym w środkowych Chinach.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zdecydowanie stawiają na rozwój energetyki słonecznej.

W grudniu ubiegłego roku emir Dubaju Muhammad ibn Raszid Al Maktum uruchomił kolejny etap gigantycznej farmy solarnej – noszącej jego imię Mohammad Bin Rashid Al Maktoum Solar Park – której moc w jednym miejscu ma osiągnąć do roku 2030 poziom aż 5 GW. Wartość tej inwestycji szacuje się na 50 mld dirhamów, czyli około 50 mld zł. Do 2017 r. moc tej farmy fotowoltaicznej ma wzrosnąć do 800 MW, a do roku 2020 – do 1000 MW. 

W ostatniej aukcji w emiracie Abu Dhabi zaofereowano niemal równie niskie ceny za sprzedaż energii jak w przypadku projektu Sweihan. Arabski fundusz Masdar zaproponował sprzedaż energii za 0,0253 USD/kWh, a konsorcjum RWE i B-Electric złożyło ofertę na poziomie 0,0291 USD/kWh. Deweloper, który wygra aukcję i zrealizuje projekt, otrzyma 40 proc. udziałów w spółce celowej, a 60 proc. przypadnie lokalnemu operatorowi sieci ADWEA. 

red. gramwzielone.pl