Hanwha QCells wygranym wielkiej aukcji dla PV

Hanwha QCells wygranym wielkiej aukcji dla PV
Foto. Hanwha Q Cells

Turcy rozstrzygnęli aukcję, na postawie której ma powstać największa na świecie farma fotowoltaiczna o mocy 1 GW. Ankara już zapowiedziała organizację jeszcze w tym roku kolejnej aukcji dla PV, w której zakupi energię z elektrowni PV również o mocy 1 GW.

Do aukcji na 1 GW fotowoltaiki w Turcji zostały zakwalifikowane 4 konsorcja inwestorów. Pierwsze składało się z firm Limak Yatirim, China Machinery Engineering Corporation i Hareon, drugie z arabskiego funduszu Acwa Power, chińskiego Chint oraz Kibar Holding,  trzecie z firm Çalık Enerji i SolarGiga, a czwarte z Kalyon Enerji i Hanwha QCells.

To właśnie to ostatnie konsorcjum – w skład którego wszedł południowo-koreański producent modułów fotowoltaicznych z udziałami wynoszącymi 50 proc. – wygrało aukcję, oferując stawkę za sprzedaż energii na poziomie 69,9 USD/MWh, czyli około 278 zł/MWh.

REKLAMA

Taka taryfa będzie przysługiwać operatorowi ogromnej farmy fotowoltaicznej, która powstanie w pobliżu miasta Konya, przez 15 lat, a wyznaczenie stawki w USD eliminuje ryzyko walutowe.

REKLAMA

W aukcji zostały ujęte klauzule o konieczności częściowego zastosowania komponentów instalacji, które wyprodukowano w Turcji. Aby sprostać temu kryterium Hanwha QCells może uruchomić w tym kraju linie produkcyjne o mocy 500 MW.

Na uruchomienie produkcji energii zwycięskie konsorcjum ma 36 miesięcy, a projekt Konya może być wówczas największą na świecie farmą fotowoltaiczną. Obecnie największa jest farma PV o mocy 850 MW, która powstała w chińskiej prowincji Qinghai, a druga co do wielkości jest elektrownia PV o mocy 648 MW w indyjskim stanie Tamil Nadu.

Turcja przyjęła cel budowy elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 GW do roku 2023. Obecnie potencjał fotowoltaiki w tym kraju wynosi już około 1 GW.

Ankara zapowiedziała ostatnio, że jeszcze w tym roku przeprowadzi kolejną aukcję, w której zakupi energię z farmy fotowoltaicznej o mocy 1 GW. Przewiduje się jednoczesne przeprowadzenie aukcji na 1 GW w energetyce wiatrowej. 

red. gramwzielone.pl