Wyprodukowane w Polsce urządzenia na farmie PV w Jordanii

Wyprodukowane w Polsce urządzenia na farmie PV w Jordanii
Fot. Damian Jęcek / ABB

Trzy jednostki VArPro™ STATCOM poprawiają jakość energii elektrycznej, produkowanej przez farmę fotowoltaiczną Shams Ma’an, jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu na Bliskim Wschodzie. Za projekt, dostawę oraz uruchomienie urządzeń odpowiada polski oddział ABB.

ABB informuje, że zajmująca powierzchnię ponad 200 boisk piłkarskich farma solarna Shams Ma’an o mocy 52,5 MW ma produkować rocznie około 160 GWh energii, zaopatrując około 35 tys. gospodarstw domowych. Instalacja wykorzystuje ponad 600 tys. modułów cienkowarstwowych.

Aby spełnić wytyczne kodeksu sieci przesyłowej jordańskiego operatora (NEPCO), ABB zaproponowała rozwiązania stabilizujące sieć w sposób dynamiczny – w „czasie rzeczywistym”. System STATCOM 6MVAr, składający się z trzech autonomicznych jednostek STATCOM 2MVAr, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w ABB w Polsce, w przypadku wykrycia wahań napięcia dostarcza odpowiednią moc bierną, stabilizując tym samym napięcie i zwiększając wydajność przesyłową. STATCOM służy więc jako urządzenie regulujące, wpływając natychmiastowo na przeciążenia i zakłócenia.

REKLAMA

Przewidujemy, że zapotrzebowanie na urządzenia wspierające, takie jak systemy STATCOM, czy też akumulatorowe magazyny energii, będzie rosło. Chcemy dalej rozwijać się na rynku dzięki szerokiemu portfolio oraz elastyczności w dopasowaniu parametrów i funkcji naszych produktów do indywidualnych potrzeb klientów – mówi Michał Ciąćka z Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB.

REKLAMA

ABB w Polsce podpisała umowę na dostarczenie systemu STATCOM z jednostką ABB w Jordanii pod koniec 2015 roku. Deweloperem farmy fotowoltaicznej jest Shams Ma’an Power Generation PSC, a firma First Solar, wiodący producent modułów fotowoltaicznych w technologii cienkowarstwowej, pełni rolę generalnego wykonawcy (EPC) i dostawcy odpowiedzialnego za utrzymanie instalacji.

ABB zapewnia, że układ został zaprojektowany zgodnie z warunkami przyłączenia farmy solarnej do jordańskiej sieci energetycznej i składa się z modułów, które mogą pracować niezależnie od siebie, nawet w razie wyłączenia jednego z nich, co znacznie usprawnia serwis i konserwację. Taki skalowalny system z wbudowaną redundancją przystosowany jest do pracy w temperaturach od -5°C do +44°C, m.in. dzięki zaawansowanemu systemowi chłodzenia powietrzem w specjalnej, odpornej na ciężkie warunki atmosferyczne obudowie. Dodatkową funkcją jest zdalny monitoring.

Dla ABB w Polsce jest to pierwszy tak duży projekt realizowany na Bliskim Wschodzie. Wcześniej firma dostarczyła jednostki STATCOM m.in. dla aplikacji przemysłowej w Rosji, lokalnego zasilania niestabilnej sieci w Norwegii oraz dla dużej farmy wiatrowej w Irlandii Północnej.

red. gramwzielone.pl