Włosi zaczynają budowę największej farmy PV na zachodniej półkuli

Włosi zaczynają budowę największej farmy PV na zachodniej półkuli
Fot. Enel

Włoski koncern energetyczny Enel rozpoczyna budowę, za pośrednictwem swojej meksykańskiej spółki, farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 754 MW. Po ukończeniu będzie to największa farma fotowoltaiczna w obu Amerykach, przebijając pod tym względem nawet ogromne farmy solarne, które powstały w Kalifornii.

Enel informuje, że rozpoczął budowę farmy fotowoltaicznej Villanueva w meksykańskim stanie Coahuila. Jej moc docelowo wyniesie 754 MW, co czyni ten projekt PV jednym z największych realizowanych obecnie na świecie.

Włosi podają, że koszt całej inwestycji wyniesie około 650 mln dolarów, a uruchomienie produkcji energii zapowiedziano na drugą połowę przyszłego roku.

REKLAMA

Po uruchomieniu farma fotowoltaiczna Villanueva ma produkować energię w ilości aż około 1,7 TWh rocznie, co odpowiada konsumpcji generowanej przez około 1,3 mln meksykańskich gospodarstw domowych, a także unikniętym emisjom CO2 w wysokości około 780 tys. ton rocznie.

Enel podaje, że ta inwestycja to efekt wygranej aukcji, którą zorganizowały władze Meksyku. Wiadomo, że energia będzie sprzedawana na podstawie zawartej na 15 lat umowy PPA oraz kontraktu na tzw. czyste certyfikaty, który ma obowiązywać przez 20 lat. Nie podano jednak ceny, po jakiej będzie sprzedawana energia. 

REKLAMA

Obecnie włoski koncern posiada już w Meksyku działające farmy wiatrowe o mocy 675 MW oraz elektrownie wodne o mocy 53 MW. W trakcie budowy jest zlokalizowana również w stanie Coahuila farma wiatrowa o mocy 200 MW, a także inne projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 300 MW.

Obecnie miano największej farmy fotowoltaicznej na świecie należy do projektu o mocy 850 MW, który został zrealizowany w chińskiej prowincji Qinghai. Drugie miejsce należy do farmy fotowoltaicznej o mocy 648 MW, która powstała w ubiegłym roku w południowym indyjskiej stanie Tamil Nadu.

Obecnie nadal największą farmą fotowoltaiczną na zachodniej półkuli jest projekt Solar Star, który w Kalifornii na terenie 13 km2 zrealizował amerykański deweloper SunPower. Moc tej farmy fotowoltaicznej wynosi 579 MW.  Druga co do wielkości jest farma fotowoltaiczna Topaz Solar, której moc wynosi 550 MW i którą zrealizował amerykański First Solar. Obie znajdujące się w USA farmy fotowoltaiczne obecnie są własnością funduszy należących do amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta. 

Enel jest aktywny również na rynkach OZE w krajach Ameryki Południowej. W ubiegłym roku uruchomił kosztem 270 mln dolarów największą farmę PV na tym kontynencie. Instalacja o mocy 160 MW powstała w Chile i ma produkować aż 400 GWh energii elektrycznej rocznie. W trakcie budowy jest ponadto należący do Enel i wyceniany na 300 mln dolarów projekt PV o mocy 292 MW, który jest zlokalizowany w Brazylii. W tym przypadku zwraca uwagę również wysoka prognoza uzysku energii na poziomie 600 GWh rocznie. 

Włoski koncern zapowiedział w ubiegłym roku, że w latach 2017-19 zrealizuje projekty z zakresu odnawialnych źródeł o mocy rzędu 6,7 GW.

red. gramwzielone.pl