Fortum zbuduje największą farmę PV w Estonii

Fortum zbuduje największą farmę PV w Estonii
Fot. Fortum Sverige

Wywodzący się z Finlandii koncern energetyczny chce zbudować największą farmę fotowoltaiczną w Estonii. Instalacja ma powstać w pobliżu Tartu, drugiego największego miasta w tym kraju.

Fortum zastrzega, że jest na początku planowania farm fotowoltaicznej, a na obecnym etapie szacuje, że jej moc ma wynieść od 10 do 50 MW, co oznaczałoby koszt inwestycji na poziomie ok. 10-50 mln EUR. Uruchomienie produkcji energii miałoby nastąpić jeszcze pod koniec br.

Obecny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Estonii wynosi łącznie zaledwie ok. 10 MW. Inwestycje w farmy solarne w Estonii są wspierane poprzez system premii przyznawanych dla producentów energii ponad cenę uzyskaną na rynku. Wysokość bonusu dla PV i innych technologii odnawialnych ustalono na 0,0537 EUR/kWh.

REKLAMA

Maksymalny okres wsparcia w ramach tego mechanizmu wynosi 12 lat i jest naliczany od daty uruchomienia produkcji energii.

Zgodnie ze zobowiązaniami na forum Unii Europejskiej, Estonia powinna zwiększyć udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym do 25 proc. Tymczasem już na koniec 2015 r. Estończycy posiadali udział na poziomie 28,6 proc.

REKLAMA

Na początku tego miesiąca Fortum uruchomił kolejną, już trzecią farmę fotowoltaiczną w Indiach. Elektrownia PV w stanie Rajasthan posiada moc 70 MW, a jej budowa jest konsekwencją aukcji przeprowadzonej w styczniu 2016 r. Wywodzący się z Finlandii koncern będzie sprzedawać energię w ramach umowy PPA zawartej na 25 lat zawartej z największym indyjskim operatorem energetycznym National Thermal Power Corporation Limited.

W trakcie budowy w Indiach jest kolejna farm fotowoltaiczna Fortum, tym razem o mocy 100 MW, która powstanie w stanie Karnataka i której uruchomienie powinno nastąpić jeszcze w pierwszej połowie br.

Działalność fińskiego koncernu koncentruje się głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. W 2015 roku Fortum zatrudniał około 8 tys. pracowników z sektora energetycznego, a jego łączne przychody wyniosły 3,5 mld euro. 

Fortum zadeklarował, że docelowo w całości przejdzie na produkcję energii z OZE, która obecnie ma już ponad 60-procentowy udział w jego miksie wytwarzania. 

red. gramwzielone.pl