W Danii uruchomiono elektrownię słoneczną CSP

W Danii uruchomiono elektrownię słoneczną CSP
Elektorwnia słoneczna CSP w Danii. Fot. Aalborg CSP

W Danii powstała elektrownia słoneczna typu CSP (ang. concentrated solar power), która ma produkować energię na potrzeby lokalnej sieci ciepłowniczej. To jedna z pierwszych w Europie elektrowni słonecznych typu CSP, ale nie pierwsza zrealizowana w Danii. 

Energia cieplna z nowej elektrowni CSP będzie dostarczana do sieci ciepłowniczej zaopatrującej miasto Brønderslev. Dodaktowo produkowana energia ma zasilić instalację biomasową typu ORC (ang. organic rankine cycle), która będzie produkować energię elektryczną i która powstanie w drugiej połowie br. 

Rozruch elektrowni CSP w pobliżu Brønderslev trwał od końca ubiegłego roku, a teraz osiągnęła ona pełną zdolność produkcyjną.

REKLAMA

Moc cieplna duńskiej elektrowni CSP wynosi 16,6 MWt. Produkcja energii odbywa się za pomocą 40 rzędów luster, z czego długość każdego wynosi 125 m, natomiast powierzchnia apertury luster odbijających promienie słoneczne wynosi 26,9 tys. m2.

Cieć płynąca przez rury, na które kierowane są promienie słoneczne, podgrzewana jest do temperatury sięgającej 330 st. C. Produkowana para napędza w ten sposób turbinę produkującą energię elektryczną.

REKLAMA

Operator instalacji może – w zależności od potrzeb – produkować wyłącznie ciepło lub również energię elektryczną, sprzedając ją po korzystniejszych cenach, które są notowane w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Instalację zrealizowała firma Aalborg CSP, która już w 2012 r. uruchomiła w Danii pilotażową elektrownię CSP z zamiarem zaopatrywania w ciepło lokalnej sieci ciepłowniczej w Thisted. Ta instalacja, składająca się z luster o powierzchni 830 m2, podgrzewa wodę do temperatury 140 st. C i może produkować w skali roku energię w ilości około 500 MWh.

Spółka uruchomiła w Danii również m.in. farmę kolektorów słonecznych o mocy 1,9 MWt, produkującą w skali roku 1,226 TWh energii cieplnej. Energia z instalacji zlokalizowanej w Havdrup Solrød jest wykorzystywana w lokalnej sieci ciepłowniczej i ma zaspokajać zapotrzebowanie na energię około 350 gospodarstw domowych. Kolektory do tej instalacji dostarczył lider na rynku energii słonecznej termalnej GREENoneTEC.

Z kolei w 2015 r. Aalborg CSP uruchomił produkującą na potrzeby miasta Taars instalację hybrydową złożoną z kolektorów słonecznych i CSP. Powierzchnia kolektorów wynosi 6 tys. m2, a instalacji CSP 4 tys. m2. Roczna produkcja energii cieplnej jest szacowana na ok. 6 GWh.

red. gramwzielone.pl