Ikea potwierdza uruchomienie oferty PV w Polsce

Ikea potwierdza uruchomienie oferty PV w Polsce
Håkan Dahlström, flickr cc

Ikea potwierdza, że wkrótce uruchomi w polskich sklepach ofertę zakładającą montaż instalacji fotowoltaicznych. Polska stanie się tym samym kolejnym krajem w Europie, w którym szwedzki koncern uruchomi sprzedaż fotowoltaiki. 

W sierpniu ubiegłego roku w wywiadzie dla Forbes Anna Pawlak-Kuliga, prezes Ikei w Polsce, zapowiedziała, że kierowana przez nią firma uruchomi w naszym kraju sprzedaż instalacji fotowoltaicznych. 

Teraz cytowana przez „Puls Biznesu” Agata Czachórska z Ikea Retail potwierdza, że sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w polskich sklepach szwedzkiej sieci rozpocznie się w najbliższych tygodniach. Na razie Ikea nie przedstawia szczegółów nowej oferty.

REKLAMA

Usługa ma obejmować również montaż instalacji. Jeśli Ikea powtórzy model stosowany w zakresie sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w innych europejskich krajach – w tym w Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii – możemy spodziewać się współpracy z zewnętrzną firmą z sektora PV, która zajmie się procesem projektowania i montażu.

Ikea rozpoczęła sprzedaż instalacji fotowoltaicznych po raz pierwszy w roku 2013 w Wielkiej Brytanii. Początkowo współpracowała w tym zakresie z oferującą montaż instalacji bazujących na modułach cienkowarstwowych, chińską firmą Hanergy. Jednak w obliczu kłopotów finansowych Hanergy, Ikea zakończyła współpracę, a jej kolejnym partnerem stała się lokalna firma Solarcentury, która dotąd wykonała na Wyspach już ponad 25 tys. instalacji solarnych.

Z kolei w Szwajcarii Ikea współpracuje z należącą do Alpiq Group firmą Helion Solar. W tym przypadku oferta uwzględnia wykorzystanie monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych marki JinkoSolar o mocach 285 i 290 W, systemu montażowego K2 oraz inwerterów SolarEdge, a ponadto zawiera opcję magazynów energii firmy Varta w wersjach 3,2 kWh, 6,4 kWh lub 9,6 kWh. Brytyjski oddział Ikei nie podaje natomiast na jakich komponentach wykonywane są instalacje dla klientów na Wyspach. 

REKLAMA

Dodatkowo od czerwca br. szwajcarski oddział Ikei ma uruchomić sprzedaż również systemów fotowoltaicznych zintegrowanych z dachami, które są już oferowane m.in. w Wielkiej Brytanii.

Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i Szwajcarii klienci Ikei posiadający kartę Ikea Family przy zakupie instalacji fotowoltaicznej mogą skorzystać z 15-procentowej zniżki.

Koszt instalacji o mocy 3 kW w ramach oferty Ikei w Wielkiej Brytanii i z uwzględnieniem 15-procentowego rabatu wynosi od 4,55 tys. funtów do 5,36 tys. funtów w opcji systemu zintegrowanego z dachem.

Solarcentury zapewnia na swojej stronie internetowej, że w ramach obecnego brytyjskiego systemu rozliczeń produkcji energii z domowej instalacji fotowoltaicznej o wartości ok. 5,15 tys. funtów osiągalna jest stopa zwrotu na poziomie ok. 6 proc.  

Brytyjski oddział Ikei podaje, że przy założeniu wykorzystania systemu o mocy 3,1 kWp, produktywności z instalacji na poziomie 860 kWh/kWp, średniorocznego kosztu serwisowania na poziomie 20 funtów, 45-procentowej autokonsumpcji, a także sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek w ramach obowiązującego na Wyspach systemu taryf gwarantowanych, wykorzystanie fotowoltaiki może zmniejszyć rachunki za energię w przypadku przeciętnego brytyjskiego gospodarstwa domowego o około 50 proc., przy czym w pierwszym roku łączna korzyść finansowa z oszczędności oraz sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek może wynieść przeciętnie 357 funtów przy rocznym rachunku za energię wynoszącym na Wyspach średnio 584 funty. 

red. gramwzielone.pl