Tesla zaczyna sprzedaż solarnych dachówek. Ile będą kosztować?

Tesla zaczyna sprzedaż solarnych dachówek. Ile będą kosztować?
SolarRoof. Fot. Tesla

Elon Musk ogłosił wczoraj, że Tesla rozpoczęła przyjmowanie zamówień na solarne dachówki Solar Roof, które mają zrewolucjonizować sposób wykorzystania fotowoltaiki. Tesla zapewnia, że solarne dachówki będą tańsze niż standardowe pokrycia dachowe, jeśli uwzględnimy oszczędności uzyskane na niższych rachunkach za energię z sieci.

Nowy produkt, który Tesla wprowadza na rynek, ma być dopełnieniem wizji, w której użytkownicy elektrycznych aut będą mogli je naładować produkowaną przez siebie energią, ewentualnie częściowo zmagazynowaną w domowym magazynie energii Powerwall.

Elon Musk zapewnił, że dostawy do pierwszych inwestorów, którzy zamówili SolarRoof, rozpoczną się w przypadku USA już w przyszłym miesiącu, a zagraniczni klienci – z „niemal każdego kraju” – mogą liczyć na dostawę począwszy od przyszłego roku. Wykonanie pierwszej instalacji w Kalifornii zaplanowano już na przyszły miesiąc.  

REKLAMA

Tesla rozpoczęła przyjmowanie zaliczek w wysokości 1 tys. USD na dwa z czterech wariantów solarnych dachówek, które pokazała w październiku ubiegłego roku.

Całkowity koszt montażu solarnych dachówek ma wynosić 21,85 USD za 1 ft2, czyli ok. 0,3 m2. Cena Solar Roof podana przez Teslę ma jednak uwzględniać federalne ulgi podatkowe na inwestycje w PV, które w ramach mechanizmu ITC wynoszą do 30 proc.

Tesla podaje, że wymiana dachu wielkości około 609 m2, który w 40-procentach pokryją solarne dachówki, wraz z magazynem energii ma kosztować około 50 tys. dolarów, przy czym w tej cenie są ujęte federalne ulgi podatkowe. W ciągu 30 lat taka instalacja ma wyprodukować energię o wartości szacowanej na 64 tys. dolarów, w pełni zwracając koszt wykonania solarnego dachu.

Bloomberg zauważa, że SolarRoof może mieć wyższy CAPEX niż w przypadku tradycyjnego dachu, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnego dachu, początkowy koszt inwestycji w SolarRoof ma się z czasem zwrócić dzięki oszczędnościom uzyskanym na rachunku za energię.

REKLAMA

SolarRoof na razie ma być jednak droższy również w porównaniu z dachem z tradycyjnymi modułami fotowoltaicznymi o podobnej mocy, co ma wynikać z niższej efektywności solarnych dachówek – nawet mimo faktu, że wykorzystywane przez Teslę ogniwa fotowoltaiczne dostarczy Panasonic produkujący jedne z najefektywniejszych ogniw PV na świecie.

Wykonane przez Teslę porównanie kosztów inwestycji w poszczególne pokrycia dachowe w porównaniu z SolarRoof wyglądają następująco.

Mimo podania ceny nowego produktu Tesla nie zdradziła jeszcze wszystkich istotnych informacji na jego temat. Na razie nie ujawnia, ile energii można wyprodukować z określonej powierzchni dachu wypełnionego solarnymi dachówkami.

Jednocześnie Tesla rozpoczyna sprzedaż swojego nowego produktu w swoich salonach, których sieć chce intensywnie rozbudowywać w tym roku. Na początku Solar Roof ma być oferowany w 70 sklepach Tesli.

Solarne dachówki mają być produkowane najpierw w fabryce Tesli w kalifornijskim Freemont, a następnie produkcja ma zostać przeniesiona do budowanej przez koncern Elona Muska fabryki modułów fotowoltaicznych, która powstaje w Buffalo, w stanie Nowy Jork, i której potencjał produkcji ma sięgnąć 1 GW w skali roku.

Więcej o nowym produkcie SolarRoof w artykule: Solar Roof: Elon Musk zapowiada rewolucję w fotowoltaice.

red. gramwzielone.pl