Powstaje jedna z pierwszych farm PV w systemie aukcyjnym

Powstaje jedna z pierwszych farm PV w systemie aukcyjnym
Budowa farmy fotowoltaicznej w Olecku w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Corab

W województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęła się budowa jednej z pierwszych farm fotowoltaicznych, które będą funkcjonować w ramach nowego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii dzięki wygraniu aukcji przeprowadzonej z końcem 2016 r.

Farma fotowoltaiczna w położonym w woj. warmińsko-mazurskim Olecku osiągnie moc 1 MW. Inwestycja jest realizowana przez firmę CS Energia – jednego z beneficjentów pierwszych aukcji dla OZE, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w dniu 30 grudnia 2016 r.

W zorganizowanej wówczas aukcji dla nowych projektów o mocy do 1 MW prawo do sprzedaży energii po zagwarantowanej na 15 lat cenie zyskały 84 projekty – w większości farm fotowoltaicznych, ale także kilku projektów dotyczących budowy pojedynczych turbin wiatrowych. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, to odpowiednio 253,5 zł/MWh i 408,8 zł/MWh.

REKLAMA
REKLAMA

Farma fotowoltaiczna w Olecku zostanie oddana do użytku do końca czerwca br. Generalnym wykonawcą jest firma Coral. W instalacji zostaną wykorzystane moduły fotowoltaiczne marki Sharp, inwertery Huawei, a także system mocowań WS-007, który dostarczy polski producent Corab.

Koszt inwestycji wynosi 5,65 mln zł brutto, z czego część pokryje unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur w ramach działania 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

red. gramwzielone.pl