Innowacyjne rozwiązania w branży PV nagrodzone na Intersolar 2017

Innowacyjne rozwiązania w branży PV nagrodzone na Intersolar 2017
Fot. Intersolar Awards 2017

Jak co roku odbywającym się właśnie w Monachium targom Intersolar towarzyszy rozdanie nagród Intersolar Awards, które trafiają do autorów najciekawszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań w sektorze fotowoltaicznym.

W tym roku nagrody Intersolar Awards trafiły do trzech firm w kategorii „Photovoltaics” oraz do pięciu w kategorii „Outstanding Solar Projects”.

W pierwszej kategorii, w której nagradzane są innowacyjne produkty, nagrodę Intersolar Award przyznano firmie Ciel & Terre International specjalizującej się w projektowaniu i budowie pływających farm fotowoltaicznych, co potwierdza rosnące zainteresowanie branży tym niszowym zastosowaniem fotowoltaiki.

REKLAMA

Francuska firma została nagrodzona za modularny i skalowalny system Hydrelio, na którym montowane są moduły fotowoltaiczne. Jury konkursu podkreśla w komunikacie wzrost efektywności paneli fotowoltaicznych montowanych na wodzie dzięki efektowi chłodzenia oraz pozytywny wpływ zacienienia na zbiornik wodny, na którym znajduje się pływająca farma PV.

Fot. Ciel & Terre International

Drugim laureatem w tej kategorii jest koreański producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Hanwha QCells za monokrystaliczny moduł serii Q.PEAK RSF L-G4.2 360-375 o sprawności rzędu 18,8 proc. Jury podkreśla łatwość montażu i ograniczenie ilości materiałów i komponentów po stronie BOS (Balance of System), a także wykorzystanie alternatywnych surowców w obudowie modułu i ograniczenie dzięki temu o 15 proc. śladu CO2  w porównaniu do tradycyjnej, aluminiowej ramy.

Fot. Hanwha QCells

Trzecim tegorocznym zwycięzcą Intersolar Awards w kategorii „Photovoltaics” jest niemiecki producent inwerterów SMA za wolnostojący, stringowy inwerter SMA Sunny Tripower CORE1 o mocy 50 kW, który można zastosować zarówno w konstrukcjach dachowych jak i naziemnych. Jury podkreśla zastosowanie nowego systemu chłodzenia oraz architekturę umożliwiającą szybki serwis na zasadzie „plug & play” i łatwy dostęp do wszystkich elementów inwertera. SMA zapewnia, że zastosowanie tego inwertera to oszczędność 20 proc. kosztów w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań tej firmy.

Fot. SMA

Kategoria „Outstanding Solar Projects”

W tej kategorii wśród pięciu nagrodzonych jest projekt realizowany przez uniwersytet w Hohenheim i firmę Phaesun, która specjalizuje się w rozwiązaniach off-grid. Jury Intersolar Awards nagrodziło projekty niepodłączonych do sieci instalacji, które zastosowano do chłodzenia w firmach z sektora spożywczego z Afryce.

REKLAMA

Fot. Phaesun

Drugi nagrodzony to jordańska firma z sektora farmaceutycznego RAM Pharma, która zrealizowała projekt łączący technologie PV i CSP, w którym wykorzystano moduły bazujące na technologii soczewek Fresnela i które podgrzewają wodę do temperatury 160 st. C. Efekt to produkcja odpowiadająca 340 MWh energii elektrycznej rocznie i uniknięcie konsumpcji ponad 35 tys. litrów ropy.

Fot. RAM Pharma

Kolejny nagrodzony to niemiecka firma Next Kraftwerke rozwijająca sieć tzw. wirtualnych elektrowni, które obejmują już około 4,2 tys. jednostek o łącznej mocy około 3 GW.

Fot. Next Kraftwerke

Czwarta firma nagrodzona w tej kategorii to niemiecki SUNfarming za rozwijanie na terenie Afryki projektów umożliwiających jednoczesną produkcję energii i żywności, w zakresie których wiedza i technologie są udostępniane lokalnym społecznościom.

Fot. Sunfarming

Piąty laureat w kategorii „Outstanding Solar Projects” to niemiecka firma Goldbeck Solar, która została nagrodzona za projekt farmy fotowoltaicznej zrealizowany na wysypisku śmieci w miejscowości Detmold w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, który umożliwia produkcję energii i zbieranie wody deszczowej, którą wcześniej wchłaniał skażony teren. 

red. gramwzielone.pl