0,64 GW nowych mocy w brytyjskiej fotowoltaice

0,64 GW nowych mocy w brytyjskiej fotowoltaice
Fot. Lightsource

Wielka Brytania może utrzymać w tym roku pozycję europejskiego lidera w fotowoltaice. Przyrost nowego potencjału PV na Wyspach może jednak zwolnić po I kwartale ze względu na finalne wygaszenie systemu zielonych certyfikatów, z którego na początku br. mogli jeszcze korzystać inwestorzy uruchamiający farmy PV o mocy do 5 MW. 

W I kw. 2017 r. Brytyjczycy podłączyli do sieci elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 640 MW. Taki wynik może nie robić wrażenia w porównaniu choćby z amerykańskim rynkiem fotowoltaicznym, który w tym samym czasie zainstalował elektrownie PV o mocy ponad 2 GW czy Chinami, które w ciągu kwartału montują mniej więcej tyle fotowoltaiki, ile cała Europa w całym roku, jednak na rynku europejskim Wielka Brytania od kilku lat utrzymuje pozycję lidera w budowie elektrowni fotowoltaicznych.

O potencjale przyłączeń za I kwartał 2017 r. na Wyspach zdecydował w ponad 90-procentach segment naziemnych farm fotowoltaicznych zdominowany przez inwestycje w farmy PV o mocy nieprzekraczającej 5 MW  i zapewniającej inwestorom wsparcie w ramach brytyjskiego systemu zielonych certyfikatów w postaci 1,2 certyfikatu za każdą oddaną do sieci MWh energii elektrycznej.  

REKLAMA

Brytyjski system zielonych certyfikatów, który w I kwartale mógł jeszcze objąć instalacje o mocy do 5 MW, został zamknięty z dniem 31 marca br., stąd wielu inwestorów spieszyło się z uruchomieniem swoich projektów do tego czasu. Wcześniej system zielonych certyfikatów zamknięto dla większych farm fotowoltaicznych.

System zielonych certyfikatów ma zostać zastąpiony przez system aukcyjny. Problem w tym, że Brytyjczycy nie organizują kolejnych aukcji dla PV po pierwszej aukcji z końca 2014 r., w której fotowoltaika rywalizowała m.in. z lądową energetyką wiatrową i która wyłoniła do wsparcia zaledwie kilka projektów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Naziemne farmy fotowoltaiczne stanowią około 65 proc. potencjału PV zainstalowanego w Wielkiej Brytanii.

Dużo wolniej niż we wcześniejszych kwartałach rozwijał się w I kwartale 2017 r. brytyjski potencjał mniejszych instalacji PV, którym przysługuje wsparcie w systemie taryf gwarantowanych. To efekt coraz niższych taryf, które w I kwartale wynosiły dla przyłączanych w tym czasie instalacji już tylko około 0,04 GBP/kWh dla małych systemów PV o mocy 50 kW i były jeszcze niższe dla wiekszych instalacji.

Łączny potencjał fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii wynosił na koniec 2016 r. około 11,5 GW. Więcej w Europie posiadali tylko Niemcy (ok. 41,1 GW) oraz Włosi (18,9 GW). Niemcy instalują obecnie w ciągu kwartału potencjał fotowoltaiki rzędu około 300-350 MW. Włosi na przyłączenie podobnego potencjału PV potrzebowali cały ubiegły rok, w którym uruchomili nowe elektrownie o mocy 369 MW. 

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe szacuje, że w ubiegłym roku w Europie zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,7 GW (z czego 2 GW przypadło na Wielką Brytanię), a łączny potencjał europejskiej fotowoltaiki wzrósł na koniec 2016 r. do 104,3 GW.

red. gramwzielone.pl