Inwertery tanieją średnio o 10-20 proc. rocznie

Inwertery tanieją średnio o 10-20 proc. rocznie
Fot. Fronius

W nowej edycji raportu „Global PV Inverter and MLPE Landscape” amerykańska firma konsultingowa GTM Research informuje o rekordowym wolumenie sprzedaży inwerterów fotowoltaicznych w 2016 r. i pokazuje jak tanieją te urządzenia.

GTM Research podaje, że w 2016 r. w globalnej branży PV sprzedano inwertery o łącznej mocy 80 GW, co jest wynikiem aż o 21 GW lepszym od sprzedaży wypracowanej w roku 2015.

Jak wynika z informacji przekazanych przez firmę konsultingową IHS Markit, w ubiegłym roku Huawei i SMA były globalnymi liderami wśród dostawców inwerterów fotowoltaicznych. Pierwsza firma odnotowała rekordowy wolumen sprzedanych inwerterów, a druga rekordową wartość sprzedaży.

REKLAMA

Drugim największym producentem inwerterów pod względem sprzedaży za 2016 r. w rankingu IHS Markit był izraelski SolarEdge, którego produkty mają zastosowanie głównie w przypadku segmentu małych instalacji fotowoltaicznych. W tym zestawieniu kolejne były chiński Sungrow, japoński TMEIC, ABB, producent mikroinwerterów Enphase Energy, Schneider Electric, Omron oraz Fronius.

Natomiast w rankingu za 2016 r. pod względem potencjału sprzedanych inwerterów za Huawei były Sungrow, SMA, TMEIC, ABB, Sineng, TBEA, Schneider Electric, General Electric oraz SolarEdge.

W raporcie „Global PV Inverter and MLPE Landscape” ​GTM Research podkreśla rosnącą konsolidację w branży producentów inwerterów. W ubiegłym roku czołowa dziesiątka producentów odpowiadała już za 79 proc. globalnej sprzedaży, a wraz z kontynuacją aktualnych trendów cenowych konsolidacja ma jeszcze się zwiększyć.

REKLAMA

Technologiczny postęp, w tym wdrożenie inwerterów pracujących na wyższym napięciu, produktów charakteryzujących się większą gęstością energii czy wprowadzenie nowej generacji materiałów, sprawia, że potencjał redukcji kosztów nie został jeszcze wyczerpany. To doprowadzi do dalszych spadków cen do roku 2022 – komentuje amerykańsk firma konsultingowa. 

GTM szacuje, że w latach 2013-15 inwertery taniały w skali roku – w zależności od segmentu – średnio o 15-30 proc., w okresie 2015-2019 będą tanieć średnio o 10-20 proc., a następnie spadek cen ma sięgać 5-10 proc.

 

Kliknij, aby powiększyć >> Średnie ceny inwerterów fotowoltaicznych w segmentach mikroinwerterów, inwerteró jednofazowych, inwerterów trójfazowych, wolnostojących inwerterów centralnych [w USD/W]. GTM Research „Global PV Inverter and MLPE Landscape”.

red. gramwzielone.pl