2,2 MW fotowoltaiki na dachach wspólnot mieszkaniowych w Dreźnie

2,2 MW fotowoltaiki na dachach wspólnot mieszkaniowych w Dreźnie
Fot. E.ON

E.ON nawiązał współpracę z największym w Niemczech zarządcą nieruchomości mieszkalnych. Efekt to kompleksowy program montażu instalacji fotowoltaicznych na dachach wspólnot mieszkaniowych.

Niemiecki potentat energetyczny, który wcześniej skupiał się na produkcji energii z elektrowni konwencjonalnych, po raz kolejny w ostatnim czasie potwierdza zwrot w kierunku energetyki rozproszonej i prosumenckiej.

E.ON porozumiał się z firmą Vonovia, która jest największym zarządcą nieruchomości mieszkalnych za naszą zachodnią granicą, na temat montażu dachowych systemów fotowoltaicznych na dachach domów zarządzanych przez Vonovię.

REKLAMA

Ostatnie efekty współpracy obu firm to montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach 56 budynków mieszkalnych w Dreźnie. Łączna moc tych instalacji wyniesie docelowo 2,2 MW, a E.ON wykorzysta w tym celu systemy fotowoltaiczne sprzedawane pod własną marką Aura.

E.ON już wcześniej zainstalował ponad 100 systemów fotowoltaicznych na dachach budynków zarządzanych przez Vonovię, które znajdują się w 15 niemieckich miastach, w tym w Monachium, Frankfurcie, Stuttgarcie czy Mannheim.

W przeszłości ekspansja energetyki odnawialnej odbywała się głównie na terenach wiejskich. Jednak to miasta mają największe zapotrzebowanie na energię – komentuje Martina Pansa z Vonovii.

Ostatnio E.ON nawiązał współpracę z Google, której efektem jest uruchomienie niemieckiej wersji platformy Sunroof, dzięki której za pomocą map Google można sprawdzić teoretyczny potencjał fotowoltaiki w niemieckich miastach. E.ON podaje, że obecnie niemiecka wersja platformy Sunroof pokrywa około 7 mln budynków.

REKLAMA

Użytkownicy platformy w Niemczech mogą oprócz oszacowania potencjału instalacji fotowoltaicznej, którą można umieścić na ich dachu, także skonfigurować system z możliwością wykorzystania domowego magazynu energii Aura, który oferuje E.ON i skorzystać z usługi E.ON SolarCloud.

Usługa wirtualnego magazynu energii SolarCloud została uruchomiona na początku tego roku i umożliwia klientom E.ON przechowywanie nadwyżek wyprodukowanej przez nich energii na wirtualnym koncie i odebranie ich w dowolnym momencie bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Na razie z tej oferty mogą korzystać jedynie prosumenci posiadający stacjonarne magazyny energii E.ON Aura, jednak z czasem usługa SolarCloud ma zostać rozszerzona również na pozostałych właścicieli instalacji fotowoltaicznych.

E.ON zapowiedział też umożliwienie prosumentom bezpośredniej odsprzedaży energii dla sąsiadów lub zastosowanie rozwiązania, które – jak określa to w komunikacie E.ON – umożliwi im „dzielenie się energią ze znajomymi”.

 Obalamy bariery w systemie energetycznym i umożliwiamy naszym klientom tworzenie darmowego, własnego i efektywnego zaopatrzenia w energię – komentował Karsten Wildberger, członek zarządu E.ON.

Niemiecki koncern w ramach swojej oferty dla klientów zainteresowanych montażem instalacji fotowoltaicznej oferuje ponadto gwarancję efektów finansowych w ramach usługi o nazwie Sunshine Guarantee. Za uzyskany w rzeczywistości niższy efekt – w stosunku do prognozy – E.ON ma gwarantować finansową rekompensatę.

Współpracująca z E.ON drezdeńska firma Solarwatt podaje, że cena magazynu energii w zestawie z instalacją fotowoltaiczną – mającą produkować 3,2 MWh energii rocznie, w zestawie dopasowanym do potrzeb 2-3 osobowego gospodarstwa domowego – zawierająca podatek VAT i koszty montażu, zaczyna się od 10,7 tys. euro w przypadku magazynu o pojemności 4,4 kWh. 

red. gramwzielone.pl