Prawie 300 proboszczów z Podkarpacia liczy na dotacje na PV

Prawie 300 proboszczów z Podkarpacia liczy na dotacje na PV
Fot. PV Energia Polska

Wchodzące w skład utworzonej przez byłego senatora PiS Sieci Parków Energii Słonecznej podkarpackie parafie starają się o unijne dofinansowanie na montaż elektrowni fotowoltaicznych.

Jak informuje lokalny serwis „Nowiny”, do Urzędu Marszałkowskiego woj. podkarpackiego w ostatnim konkursie na dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego wpłynęło 495 wniosków o unijne dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne, z czego aż 273 złożyły spółki założone przez parafie, które wchodzą w skład Sieci Parków Energii Słonecznej – inicjatywy b. senatora PiS Kazimierza Jaworskiego, którą wsparli biskupi z Podkarpacia.

Instalacje fotowoltaiczne w tych parafiach mają stanąć na należących do nich niskiej jakości gruntach mających dostęp do sieci średniego napięcia. Aby możliwe było ubieganie się o unijne dofinansowanie, parafie utworzyły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których prezesami zostali proboszczowie.

REKLAMA

Oprócz parafii z Podkarpacia, do pomysłu przekonały się również parafie z Lubelszczyzny. W każdej ze spółek Sieć Parków Energii Słonecznej objęła po 5 proc. udziałów.

REKLAMA

Cel to produkcja energii z przeznaczeniem na potrzeby własne poszczególnych parafii. Nadwyżki mają być sprzedawane do sieci. Według wstępnych założeń moc poszczególnych instalacji miałaby wynieść ok. 100-200 kW.

Koszt takich inwestycji szacowany jest przez PSES na ok. 500-800 tys. zł. Parafie z Podkarpacia liczą, że 85 proc. kosztów pokryje unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W sumie w ramach RPO dla Podkarpacia do podziału na fotowoltaikę jest ok. 70 mln zł. Tymczasem całkowita wartość wniosków, które trafiły do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, sięga 788,5 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie to 474,6 mln zł. 

red. gramwzielone.pl