Chińczycy przeskakują SMA

Chińczycy przeskakują SMA
Fot. Sungrow

W tym roku czołowi chińscy producenci zwiększą przewagę pod względem potencjału sprzedawanych inwerterów nad niemieckim producentem SMA. Jeszcze w ubiegłym roku SMA utrzymał pozycję globalnego lidera pod względem wygenerowanej wartości sprzedaży. W tym roku zanosi się, że Chińczycy wyprzedzą niemiecką firmę również pod tym względem. 

W ubiegłym roku chińscy producenci inwerterów fotowoltaicznych Huawei i Sungrow wyprzedzili niemieckie SMA pod względem potencjału sprzedanych urządzeń, przy czym SMA zachowało pozycję lidera pod względem wartości wygenerowanej sprzedaży.

Dane za I połowę 2017 r. pokazują, że chińscy liderzy w produkcji inwerterów jeszcze zwiększą przewagę nad SMA pod względem potencjału sprzedanych urządzeń, ale powinni również wyprzedzić niemiecką firmę pod względem wypracowanych przychodów.

REKLAMA

SMA wygenerowało w I połowie br. sprzedaż na poziomie 381,1 mln euro wobec 482,3 mln euro przed rokiem. EBITDA wyniosła 29 mln euro przy marży 7,1 proc. wobec ubiegłorocznego wyniku 71,2 mln.

Taki wynik niemieckiej firmy był możliwy dzięki sprzedaży inwerterów odpowiadających mocy 3,8 GW wobec 3,9 GW w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Inny niemiecki producent inwerterów Kaco pochwalił się otrzymaniem w I połowie br. rekordowych dla niego zamówień na inwertery o mocy 1,4 GW. To najlepszy wynik Kaco od utworzenia firmy w 1999 r. Kaco nie podał przy tym wyniku finansowego za I półrocze.

REKLAMA

O tym, że niemieckich producentów inwerterów, którzy przez lata dominowali na globalnym rynku fotowoltaicznym, wyprzedzają producenci z Chin, świadczą wyniki za I półrocze 2017 r., które osiągnęła firma Sungrow.

Chiński producent inwerterów podał, że w I połowie br. zwiększył sprzedaż o 70 proc. r/r, do poziomu odpowiadającego potencjałowi 10,9 GW.

Sungrow zaznacza, że ten wynik to głównie efekt popytu w Chinach i krajach południowo-wschodniej Azji. Zdominowany przez rodzime firmy rynek chiński zainstalował w I połowie br. rekordowy potencjał fotowoltaiki wynoszący 24,4 GW. Sungrow szacuje swój udział w rynku PV w Chinach na ponad 30 proc.

Korzystając z boomu na fotowoltaikę w Państwie Środka Sungrow planuje rozbudowę zdolności produkcyjnych o około 5 GW w stosunku do obecnego potencjału produkcji sięgającego ok. 10 GW w skali roku.

W I połowie br. Sungrow wypracował przychody na poziomie 530,4 mln dolarów (ok. 452 mln dol.), poprawiając wynik w ujęciu rok do roku aż o 48,6 proc. Zysk netto wyniósł niemal 55,3 mln dolarów (ok. 47,1 mln euro) i był wyższy o 64 proc. r/r.

Sungrow informuje, że do tej pory sprzedał inwertery fotowoltaiczne odpowiadające potencjałowi 49 GW. Chińska firma zapewnia, że jej udział w globalnym rynku inwerterów sięga przeciętnie 15 proc., podczas gdy w Niemczech ma to być nawet 25 proc. 

red. gramwzielone.pl