Elon Musk już sprzedaje solarne dachówki

Elon Musk już sprzedaje solarne dachówki
Solar Roof. Fot. Tesla

Amerykańska Tesla informuje o dostarczeniu do pierwszych klientów instalacji fotowoltaicznych złożonych z tzw. Solar Roof. Wcześniej Tesla instalowała w ramach testów systemy Solar Roof tylko na dachach domów swoich pracowników.

Technologię ogniw fotowoltaicznych wykorzystywanych w Solar Roof dostarcza Panasonic. Współpraca Tesli i japońskiej firmy jest zresztą szersza. Panasonic sprzedaje Tesli swoje baterie litowo-jonowe, a w zakresie fotowoltaiki wszedł w inwestycję polegającą na budowie ogromnej fabryki ogniw i modułów fotowoltaicznych Tesli, która powstaje w Buffalo w stanie Nowy Jork.

Panasonic zdecydował się na zainwestowanie w budowę tej fabryki w zamian za zobowiązanie Tesli do odbierania produkowanych w niej ogniw. Japończycy wykorzystują technologię Heterojunction (HJT) pozwalającą na produkcję ogniw o dużo lepszych parametrach niż tradycyjne ogniwa krystaliczne.

REKLAMA

Docelowo fabryka w Buffalo ma wytwarzać ogniwa i moduły fotowoltaiczne o mocy ok. 1 GW w skali roku. Wiadomo, że pierwsze linie produkcyjne działają już od połowy ubiegłego roku.

Tesla informuje teraz, że w końcu rozpoczęła dostawy pierwszych zintegrowanych instalacji fotowoltaicznych w ramach produktu o nazwie Solar Roof, którego produkcja miała ruszyć w Buffalo w ubiegłym miesiącu.

W ubiegłym roku Amerykanie wyprodukowali tylko krótkie serie solarnych dachówek na liniach w swojej fabryce we Fremont w Kalifornii. Trafiły one na dachy domów należących do pracowników Tesli, aby sprawdzić ich działanie.

Wcześniej Tesla zapewniała, że całkowity koszt montażu Solar Roof wyniesie ok. 21,85 USD za 1 ft2, czyli ok. 0,09 m2. Cena Solar Roof podana przez Teslę ma jednak uwzględniać federalne ulgi podatkowe na inwestycje w PV, które w ramach mechanizmu ITC wynoszą do 30 proc.

REKLAMA

Firma Elona Muska podawała, że wymiana dachu wielkości około 609 m2, który w 40-procentach pokryją solarne dachówki, wraz z magazynem energii ma kosztować około 50 tys. dolarów, przy czym w tej cenie są ujęte federalne ulgi podatkowe. W ciągu 30 lat taka instalacja ma wyprodukować energię o wartości szacowanej na 64 tys. dolarów, w pełni zwracając koszt wykonania dachu.

W ubiegłym roku opracowanie produktów konkurencyjnych dla Solar Roof zasygnalizowali Chińczycy i Japończycy.

Chińska firma Hanergy zaprezentowała solarne dachówki o nazwie Hantile, które ma sprzedawać w cenie niewiele ponad 200 dolarów za metr kwadratowy. Podczas premiery Hantile, która odbyła się w Pekinie, wykonano złożoną z solarnych dachówek instalację o mocy 5 kW. Do jej wykonania była potrzebna powierzchnia rzędu 50 m2.

Chińska firma zapewniała kilka miesięcy temu, że sprawność jej solarnych dachówek wynosiła wówczas 16,5 proc., a już pod koniec 2017 r. miała zostać zwiększona do 17,5 proc.

Pod koniec ubiegłego roku o planach wdrożenia do produkcji podobnego produktu informował japoński producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych Solar Frontier.

Japończycy zapowiadają rozpoczęcie sprzedaży swoich solarnych dachówek w drugiej połowie 2019 roku. Firma należąca do grupy Showa Shell Sekiyu podkreśla – podobnie jak Tesla – że wykorzystanie solarnych dachówek zredukuje koszt inwestycji w fazie konstrukcji budynków, ponieważ produkując energię, jednocześnie zastąpią one materiały tradycyjnie stosowane do budowy dachów.

Nowy produkt od Solar Frontier ma być stosowany jednocześnie jako element elewacji budynków. Mają to umożliwić cechy takie jak niska waga oraz duża wytrzymałość. Japończycy na razie nie podali jednak bardziej precyzyjnych parametrów, ani ceny swojego nowego produktu.

red. gramwzielone.pl