Największa polska prywatna grupa energetyczna szykuje się na aukcje dla PV

Największa polska prywatna grupa energetyczna szykuje się na aukcje dla PV
Fotolia

Dotychczas aktywność Polenergii w obszarze odnawialnych źródeł energii ograniczała się głównie do budowy farm wiatrowych, a w tym obszarze spółka związana z Kulczyk Investments stała się jednym z krajowych liderów. Teraz Polenergia zainteresowała się również fotowoltaiką i szykuje się do tegorocznych aukcji dla PV.

Mimo problemów, których ostatnio doświadcza krajowa branża energetyki wiatrowej – w tym zarówno inwestorzy, którzy już zrealizowali swoje projekty i korzystają z systemu zielonych certyfikatów, jak i inwestorzy dopiero przygotowujący swoje projekty – Polenergia nie rezygnuje z planów budowy nowych farm wiatrowych – zarówno na morzu, gdzie w zakresie dewelopmentu projektów offshore jest krajowym liderem – jak i w zakresie projektów wiatrowych na lądzie, które szykuje na najbliższe aukcje.

Jak wynika z projektu i założeń procedowanej obecnie nowelizacji ustawy o OZE, które przedstawiło Ministerstwo Energii, w tym roku mają się odbyć aukcje skutkujące budową farm wiatrowych na lądzie o mocy sięgającej nawet 1 GW.

REKLAMA

Polenergia szykuję się na te aukcje z projektami, dla których zdążyła uzyskać pozwolenia na budowę zanim wprowadzono niekorzystne zmiany regulacyjne, wpisane do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych implementowanej w pierwszej połowie 2016 r.

Wiadomo, że projektów wiatrowych gotowych do aukcji Polenergia ma na 185 MW. Jednak nie wszystkie przygotowywane projekty wiatrowe udało się doprowadzić tej spółce do finału w postaci uzyskanego pozwolenia na budowę – do czasu wprowadzenia przez ustawę o inwestycjach wiatrowych kryterium 10h, które w praktyce wykluczyło dalszy rozwój projektów wiatrowych nieposiadających pozwolenia na budowę.

REKLAMA

Jak poinformowała Polenergia przy okazji publikacji sprawozdania finansowego za 2017 rok, dla części planowanych inwestycji wiatrowych o łącznej mocy 26 MW, które są we wcześniejszej fazie dewelopmentu, podjęta została decyzja o rozwoju w ich miejsce projektów fotowoltaicznych wykorzystujących istniejące warunki przyłączenia oraz umowy dzierżawy.

Spółka zapowiada, że te projekty oczekują na aukcje, które mają być ogłoszone w tym roku. W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, Polenergia zaznacza, że jest zainteresowana udziałem w aukcjach dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW.

Ministerstwo Energii informuje, że tegoroczne aukcje dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy do 1 MW powinny skutkować przyznaniem wsparcia dla elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy rzędu 750 MW, a także dla pojedynczych turbin wiatrowych o mocy 120 MW.

ME nie zakłada natomiast objęcia wsparciem projektów fotowoltaicznych w aukcjach dla instalacji o jednostkowej mocy ponad 1 MW. W tej grupie całość, czyli ok. 1 GW, ma zagospodarować energetyka wiatrowa.

red. gramwzielone.pl