Chińczycy znowu zwiększyli sprawność ogniw monokrystalicznych

Chińczycy znowu zwiększyli sprawność ogniw monokrystalicznych
Fot. Longi Green Energy Technology

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Longi Solar po raz kolejny w ostatnich miesiącach pochwalił się podniesieniem sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego.

Longi Solar informuje o osiągnięciu nowego rekordu sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii PERC na poziomie aż 23,6 proc.

Wcześniej, w październiku 2017 roku, firma Longi Solar ogłosiła, że test przeprowadzony przez niemieckie laboratorium Fraunhofer ISE CalLab potwierdził wydajność konwersji monokrystalicznych ogniw PERC na poziomie 22,71 proc., co wówczas stanowiło światowy rekord, a zaledwie dziesięć dni później Longi Solar ponownie pobił rekord sprawności ogniw, osiągając wynik znacznie wyższy, bo wynoszący aż 23,26 proc.

REKLAMA

Chińska firma zapewnia, że obecnie jej celem jest zwiększenie sprawności seryjnie produkowanych ogniw PERC do poziomu 22 proc.

Zaledwie pod koniec stycznia br. Longi Solar informował natomiast o ustanowieniu rekordu sprawności monokrystalicznego modułu fotowoltaicznego złożonego z 60 ogniw PERC typu p, na poziomie 20,41 proc.

W komercyjnej ofercie Longi Solar są na razie dostępne monokrystaliczne moduły o deklarowanych sprawnościach sięgających ok. 19 proc.

REKLAMA

Longi posiada obecnie potencjał produkcji modułów fotowoltaicznych rzędu 5 GW oraz ogniw na poziomie 2,5 GW. Chińska firma zapewnia, że jest ponadto największym na świecie producentem płytek krzemowych typu monokrystalicznego, które wykorzystuje się do produkcji ogniw.

W 2016 r. Chińczycy wypracowali przychody na poziomie 1,67 mld dolarów, a wartość swoich aktywów wyceniają na 2,78 mld dolarów.

W tym miesiącu inny czołowy producent ogniw i modułów fotowoltaicznych z Chin, Trina Solar, podał, że na wykonanym przez nią ogniwie fotowoltaicznym o powierzchni 243,18 cm2 odnotowano rekordową sprawność rzędu 25,04 proc., którą potwierdzono w laboratoriach japońskiego instytutu JET.

W monokrystalicznym ogniwie fotowoltaicznym typu n, które poddano badaniom, stwierdzając rekordową sprawność, wykorzystano technologię IBC (Interdigitated Back Contact).

Na liście dziesięciu największych producentów modułów fotowoltaicznych za 2017 r., którą przedstawił PV Tech, Longi Solar zajmuje 7. miejsce, Trina Solar jest wiceliderem, ustępując miejsca tylko innej firmie z Chin Jinko Solar.

red. gramwzielone.pl