Estończycy zaoferują fotowoltaikę polskim MŚP we współpracy z Integreen

Estończycy zaoferują fotowoltaikę polskim MŚP we współpracy z Integreen
Fot. Enefit Green

Spółka Enefit Green należąca do estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia poinformowała o rozpoczęciu sprzedaży na naszym rynku małych instalacji fotowoltaicznych dedykowanych firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na rodzimym rynku Eesti Energia wdrożył w tym zakresie nowatorski model sprzedaży. 

W ramach oferty dedykowanej firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw Enefit ma zapewnić audyt fotowoltaiczny, przygotować projekt instalacji i – we współpracy z partnerem – dostarczyć jej komponenty – a także nadzorować proces montażowy. Enefit ma również odpowiadać za utrzymanie instalacji w trakcie jej eksploatacji.  

Przy pilotażowej sprzedaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce partnerem Enefit jest Integreen. Celem pilotażu sprzedaży fotowoltaiki w Polsce jest zbadanie rynku, abyśmy mogli dostosować naszą docelową ofertę do potrzeb klientów. Szukamy obecnie najlepszego modelu biznesowego, w ramach którego moglibyśmy działać w zakresie fotowoltaiki w Polsce –  spółka Enefit Green poinformowała w odpowedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl.

REKLAMA

W Estonii Enefit zbudował w tym roku m.in. dużą instalację fotowoltaiczną na dachach obiektów należących do jednego z działających tam przedsiębiorstw mleczarskich. Zastosowano w tym przypadku formułę, w której za sfinansowanie i montaż instalacji odpowiadał Enefit, który jednocześnie pozostał jej właścicielem. Więcej na ten temat w artykule: Enefit zbudował elektrownię PV w nowej formule biznesowej.

Ponadto od początku bieżącego roku Enefit Green zrealizował w Estonii dwa kolejne projekty tego typu o łącznej mocy ponad 230 kW, w ramach których wykorzystano ponad 1,3 tys. paneli fotowoltaicznych. 

Z końcem czerwca ubiegłego roku spółka Enefit otrzymała od URE koncesję na obrót energią elektryczną i paliwami gazowymi. Do końca grudnia 2017 r. wśród klientów spółki znalazło się ponad 50 firm z sektora przemysłu ciężkiego, przemysłu lekkiego, logistyki, handlu czy segmentu hotelarsko-gastronomicznego. Na przestrzeni 3 miesięcy Enefit podpisał umowy na obrót energii i gazu na łączny wolumen ok. 220 GWh.

Ponadto pod koniec 2017 roku Enefit podpisał również kontrakt na zakup energii elektrycznej z położonej w naszym kraju farmy wiatrowej, wkraczając tym samym na polski rynek OZE.

REKLAMA

Eesti Energia jest estońskim państwowym koncernem energetycznym z własnym górnictwem, konwencjonalnym i odnawialnym wytwarzaniem energii, dystrybucją i międzynarodowym obrotem energią. Firma powstała 1939 roku i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Eesti w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc., a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.

W 2017 r. Eesti Energia wypracowała 101 mln euro zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 754,9 mln euro (wzrost o 1,6 proc. r/r). Spółka zaznacza, że zwiększyła sprzedaż wszystkich kluczowych produktów, przy czym na wzrost przychodów w największym stopniu wpłynęło znaczące zwiększenie wolumenu sprzedaży ropy łupkowej oraz podwyższona cena na rynku ropy.

Eesti Energia poza Estonią jest obecna za pośrednictwem spółki zależnej Enefit w Polsce, na Litwie, Łotwie, a także w Szwecji i Finlandii. Całkowity udział grupy w bałtyckim rynku detalicznym energii elektrycznej wyniósł w 2017 roku 26 proc.

Produkcja energii przez Eesti Energia w ub.r. wyniosła 9,7 TWh, osiągając tym samym największy poziom na przestrzeni ostatnich czterech lat. Ponadto Eesti Energia wyprodukowała rekordowy wolumen 395 tys. ton ropy łupkowej. 

Całkowita produkcja energii elektrycznej w Estonii w 2017 roku wyniosła 11,1 TWh, czyli o 2,8 TWh więcej niż poziom zużycia. Estonia wyeksportowała prawie jedną czwartą energii elektrycznej przez rynek Nord Pool. Według danych Eurostatu Estonia jest najbardziej niezależnym energetycznie krajem w Unii Europejskiej. Dla porównania konsumpcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła w 2017 r. 168,4 TWh przy produkcji na poziomie 152,1 TWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.