Przynajmniej 100 MW w nowych projektach PV rocznie [wywiad]

Przynajmniej 100 MW w nowych projektach PV rocznie [wywiad]
Rafał Rzeszotarski, dyrektor generalny Sun Investment Group Poland

Litewska firma Sun Investment Group to obecnie jeden z największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym. O realizowanych projektach farm fotowoltaicznych i planach na kolejne aukcje dla PV w wywiadzie dla portalu Gramwzielone.pl opowiada Rafał Rzeszotarski, dyrektor generalny Sun Investment Group Poland.

Gramwzielone.pl: Ile projektów farm fotowoltaicznych realizuje w Polsce Sun Investment Group Poland i na jakim są etapie?

Rafał Rzeszotarski, Sun Investment Group Poland (SIG): – Obecnie w portfelu SIG znajdują się 43 projekty elektrowni fotowoltaicznych o mocy około 1 MW każda. Nasza pierwsza farma fotowoltaiczna, która powstała w Gralewie w województwie warmińsko mazurskim, już produkuje energię. Planujemy, że do końca 2018 r. wybudowanych zostanie i zacznie wytwarzanie łącznie co najmniej 25 elektrowni.

REKLAMA

W najbliższych miesiącach Urząd Regulacji Energetyki powinien ogłosić następne aukcje, które dadzą okazję do objęcia rządowymi gwarancjami sprzedaży energii kolejne projekty farm fotowoltaicznych. Czy SIG przystąpi do tych aukcji?

– Tak, przygotowujemy się do tegorocznej aukcji. Rozmawiamy z wieloma podmiotami, które oferują projekty gotowe do uczestnictwa w niej. Podejmujemy również różnego rodzaju działania mające na celu zabezpieczenie portfela na aukcje, które będą odbywały się w przyszłości. Naszym celem jest powiększanie portfela o co najmniej 100 MW rocznie.

Czy odczuliście zgłaszane wcześniej przez innych inwestorów, którzy wygrali aukcje, problemy z pozyskaniem bankowego finansowania na inwestycje w farmy fotowoltaiczne?

– Zakup aktualnego portfela 43 projektów został sfinansowany z naszych środków własnych oraz środków finansowych inwestora strategicznego – litewskiego holdingu energetycznego E Energija. Jednocześnie, finalizujemy rozmowy z jednym z polskich banków na temat finansowania dłużnego 11 projektów z tego portfela.

Zauważamy zmianę sentymentu polskich instytucji finansowych w zakresie finansowania projektów farm fotowoltaicznych. Jesteśmy pozytywnie nastawieni i nie widzimy żadnych przeszkód w znalezieniu finansowania, które pozwoli nam rozwijać się w Polsce w zamierzonym tempie.

REKLAMA

SIG to jeden z największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym. Do jakiego stopnia skala realizowanych projektów umożliwia obniżenie jednostkowych kosztów inwestycji?

– Im więcej projektów jest budowanych przez jednego inwestora, tym większe możliwości negocjacji cenowych z dostawcami, np. paneli. Również ceny proponowane przez generalnych wykonawców są niższe, aniżeli w przypadku budowy jedynie kilku instalacji. Wbrew pozorom nie są to jednak aż tak znaczące oszczędności.

Specyfiką polskiego rynku są instalacje o mocy do 1 MW, które częstokroć rozrzucone są po terytorium całego kraju. Trudno więc jest zoptymalizować np. koszty logistyczne, koszty przyłączenia do sieci czy koszty dróg dojazdowych. W tym zakresie możliwości obniżenia CAPEX są zdecydowanie większe, jeżeli w jednej lokalizacji znajduje się powiedzmy 10 czy więcej instalacji po 1 MW.

Jak Sun Investment Group ocenia specyfikę inwestycji w farmy fotowoltaiczne w Polsce w porównaniu do innych rynków, na których realizujecie podobne projekty?

– Każdy rynek ma swoją specyfikę. Jeżeli chodzi o rynek polski, to podstawowym problemem, z którym spotykamy się na co dzień, jest długość postępowań administracyjnych przed różnego rodzaju urzędami i organami. Teoretycznie, większość spraw powinna zostać załatwiona w ciągu 30 dni, niestety na niektóre rozstrzygnięcia musimy czekać miesiącami. Zdecydowanie nie ułatwia to procesu inwestycyjnego. Ponadto, problemem są skomplikowane przepisy, które ciągle ulegają zmianie.  

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o