Berlin wesprze finansowo perowskity

Berlin wesprze finansowo perowskity
Fot. Oxford PV

Niemiecki rząd dofinansuje projekt zakładający przybliżenie technologii perowskitowej do komercjalizacji w przemyśle fotowoltaicznym. Będąca liderem tego projektu firma wywodzi się z Wielkiej Brytanii, ale swoje linie produkcyjne chce uruchomić w Niemczech.

Brytyjska firma Oxford PV pozyskała kolejne dofinansowanie – tym razem od niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii.

Firma pracująca nad komercjalizacją technologii perowskitowej w fotowoltaice jest liderem konsorcjum przedsiębiorstw i instytucji badawczych, które realizują wspólny projekt mający skutkować przygotowaniem wielkoskalowej produkcji ogniw wyposażonych w powłokę perowskitową.

REKLAMA

Celem jest również optymalizacja architektury tandemowego ogniwa perowskitowo-krystalicznego, wykonanego w standardowych rozmiarach 156 mm x 156 mm.

W projek, na który niemiecki rząd przyznał dofinansowanie w wysokości 2,8 mln euro, zaangażowane są także czołowe instytucje pracujące nad innowacjami w fotowoltaice – uniwersytet techniczny z Berlina, Instytut Fraunhofera czy berliński instytut Helmholtz-Zentrum.

Oxford PV pochwalił się niedawno osiągnięciem rekordowej sprawności tandemowego ogniwa łączącego tradycyjną technologię krystaliczną z warstwą perowskitową.

Wynik potwierdzony w badaniach instytutu Fraunhofer ISE na takim ogniwie w rozmiarach 1 cm2 wynosi 27,3 proc. To – jak podkreśla Oxford PV – wynik o 0,7 pkt proc. lepszy od dotychczasowego rekordu ogniwa krzemowego.

REKLAMA

Brytyjczycy od początku swojej działalności skupiają się na połączeniu perowskitów z tradycyjnym ogniwami krzemowymi. Ich cel to zwiększenie sprawności takich tandemowych ogniw do ponad 30 proc.

Obecnie Oxford PV ma być w trakcie przenoszenia swojej technologii z laboratorium do zastosowań przemysłowych. Na razie brytyjska firma produkuje na swoich pilotażowych liniach w Brandenburg an der Havel w Niemczech ogniwa fotowoltaiczne tradycyjnej wielkości 156×156 mm.

W swoich komunikatach Oxford PV nie informuje jednak na razie o postępach w trwałości warstwy perowskitowej, co pozostaje główną barierą stojącą przez perowskitami w ich wejściu do przemysłu fotowoltaicznego.

W tym roku brytyjska firma informowała o pozyskaniu kolejnych inwestorów – w tym funduszu norweskiego koncernu paliwowego Equinor (wcześniej Statoil), którzy przeznaczyli na jej dalszy rozwój ponad 8 mln funtów.

W ciągu ostatnich 4 lat Oxford PV pozyskał od inwestorów w sumie 35 mln funtów, a pod koniec ubiegłego roku Europejski Bank Inwestycyjny przyznał jej preferencyjne finansowanie w wysokości 15 mln euro.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.