IEO: możliwe 3,2 GW w PV do 2020, potrzebna dodatkowa aukcja

IEO: możliwe 3,2 GW w PV do 2020, potrzebna dodatkowa aukcja
Fot. Farma fotowoltaiczna Czyżyki 1. Fot. Coral

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował raport o realizowanych w Polsce projektach fotowoltaicznych, w którym zakłada, że do 2020 r. krajowy potencjał PV mógłby wrosnąć nawet do 3,2 GW, co jednak wymagałoby przeprowadzenia dodatkowej aukcji interwencyjnej i wdrożenia nowych mechanizmów wsparcia prosumentów.

Polsce pozostaje coraz mniej czasu na wypełnienie krajowego celu OZE, zgodnie z którym do 2020 r. powinniśmy zwiększyć udział energii odnawialnej w konsumowanej energii elektrycznej, cieplnej i w transporcie do 15 proc.

Nowe analizy Instytutu Energetyki Odnawialnej pokazują, że brakującą zieloną energię mogą w istotnym stopniu dostarczyć elektrownie fotowoltaiczne, na co wskazuje potencjał realizowanych w kraju projektów PV.

REKLAMA

W scenariuszu zgodnym z aktualnymi trendami oraz planami rządu co do tegorocznych aukcji szacowana przez IEO moc zainstalowana w fotowoltaice w 2020 roku może wynieść 1,2 GW, w tym 750 MW może powstać w efekcie tegorocznej aukcji.

Natomiast w scenariuszu optymistycznym, gdy wdrożone zostałyby mechanizmy umożliwiające zagospodarowanie całego potencjału realizowanych projektów, w 2020 r. łączna moc w fotowoltaice mogłaby wynieść nawet 3,2 GW – co wymagałoby dodatkowych 2 GW w źródłach fotowoltaicznych.

Jak wskazuje IEO, może to zostać osiągnięte dzięki przeprowadzeniu dodatkowej aukcji interwencyjnej na 1,5 GW w segmencie farm fotowoltaicznych oraz wprowadzeniu wsparcia dla fotowoltaicznych instalacji prosumenckich, co miałoby dać dodatkowe 0,5 GW.

REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej wylicza, że w pierwszej połowie 2018 r. deweloperzy realizujący projekty elektrowni fotowoltaicznych uzyskali warunki przyłączenia na łączną moc 212 MW i podpisali umowy przyłączeniowe na 107 MW. W ubiegłym roku wydane dla fotowoltaiki warunki przyłączenia miały dotyczyć potencjału 582 MW, a podpisane umowy przyłączeniowe – 325 MW, podczas gdy w roku 2016 było to odpowiednio 466 MW i 340 MW.

Oprócz wskazanych 2 GW w projektach fotowoltaicznych, które według analiz Instytutu otrzymały dotąd warunki przyłączenia, są jeszcze projekty na wcześniejszym stopniu zaawansowania. W ich przypadku inwestorzy starają się o wydanie m.in. decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, ale mogą jeszcze zdążyć i wziąć udział w proponowanej przez IEO aukcji interwencyjnej.

Co więcej, zgodnie z aktualnymi prognozami cen energii elektrycznej wykonanymi przez IEO, od 2020 roku możliwe będzie realizowanie farm fotowoltaicznych już bez rządowych gwarancji odkupu energii.

Według ostatnich analiz Agencji Rynku Energii, na koniec czerwca br. zainstalowany potencjał fotowoltaiki w naszym kraju miał wzrosnąć do 374,6 MW w stosunku do ok. 344 MW na koniec maja br.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.