ML System chwali się dobrymi wynikami sprzedaży

ML System chwali się dobrymi wynikami sprzedaży
Fot. ML System

Notowana od niedawna na Giełdzie Papierów Wartościowych spółka specjalizująca się w produkcji rozwiązań dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami po raz pierwszy opublikowała półroczny raport finansowy za I poł. 2018 r. Jakie wypracowała w tym czasie wyniki?

ML System, spółka będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV), wypracowała w I półroczu 41,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza 95-proc. wzrost rok do roku. W analizowanym okresie firma osiągnęła 5,9 mln zł EBITDA, co oznacza wzrost do porównywalnego okresu poprzedniego roku o 28 proc.

Wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec I półrocza wynosił 0,7x.

REKLAMA

Na ostateczny kształt wyniku netto w analizowanym okresie wpływ miał wzrost kosztów własnych sprzedanych produktów i usług, co spowodowane było z jednej strony zwiększeniem skali działania, a z drugiej wzrostem kursu walut i kosztów podwykonawców. Należy także uwzględnić zwiększenie zatrudnienia w związku z realizowanymi projektami inwestycyjnymi w nowe linie produkcyjne, których pełne wykorzystanie nastąpi w kolejnych kwartałach – wylicza spółka.

Nakłady inwestycyjne poniesione w I półroczu bieżącego roku wyniosły 12,6 mln zł, z czego 2,6 mln zł miały sięgnąć wyłącznie wydatki w obszarze B+R.

W efekcie prowadzonych badań Urząd Patentowy RP w czerwcu br. udzielił spółce patentu na wynalazek „System osłon przeciwsłonecznych z żaluzjami stałymi i ruchomymi”. Aktualnie ML System ma już cztery przyznane patenty, a 12 wniosków ma czekać na rozpatrzenie.

W tym samym miesiącu spółka zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o dofinansowanie kwotą 25,8 mln zł projektu badawczego, którego celem jest opracowanie wysokosprawnego ogniwa PV, bazującego na połączeniu tradycyjnej technologii krzemowej z nanomateriałem, tj. kropkami kwantowymi. To największy grant w historii firmy.

Głównym celem projektu o łącznej wartości 34,6 mln zł, który zakłada połączenie technologii kropek kwantowych z ogniwami krzemowymi, jest osiągnięcie wysokich sprawności energetycznych.

Jednocześnie produkty mają zachować atrybuty technologii kropek kwantowych, tj. transparentności warstw i utrzymania wydajności w trudnych warunkach oświetleniowych. Przewidywany termin zakończenia projektu to styczeń 2022 r. Oczekiwanym rezultatem projektu jest stworzenie wysokosprawnych ogniw fotowoltaicznych, przy zachowaniu niskich kosztów wytwarzania.

REKLAMA

Rezultaty osiągnięte w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Poszerzenie o nowe obszary działania, mowa m.in. o kontraktach parasolowych z jednostkami samorządu terytorialnego – tzn. takich, gdzie beneficjentami unijnego wsparcia są osoby fizyczne – oraz realizowanych elektrowniach fotowoltaicznych, zaowocowało znaczącym wzrostem przychodów ze sprzedaży – komentuje Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System.

Wartość portfela zamówień spółki na ten rok ma wynosić 114 mln zł.

Na przełomie maja i czerwca br. ML System przeprowadził ofertę publiczną akcji, pozyskując od inwestorów 34,6 mln zł. Zebrane środki spółka ma przeznaczyć na realizację innowacyjnych projektów, poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii, w tym przede wszystkim na rozpoczęcie masowej produkcji rewolucyjnych transparentnych szyb z powłoką kwantową, a także na ekspansję zagraniczną.

Spółka zapewnia, że jej celem na drugie półrocze bieżącego roku jest rozwój technologii kropek kwantowych, rozbudowa zaplecza badawczo-rozwojowego i wzrost sprzedaży eksportowej.

Naszymi celami na drugie półrocze jest rozpoczęcie budowy nowego zakładu produkcyjnego w ramach projektu QDSC, czyli innowacyjnego modułu fotowoltaicznego Quantum Glass wykorzystujący ogniwa fotowoltaiczne oparte o powłokę kwantową, kontynuacja projektu ULTRAPV, czyli wdrożenia produkcji ultralekkiego systemu paneli fotowoltaicznych dla sektora BIPV, rozwój produktów typu Smart City, czyli ekologicznych obiektów małej architektury zintegrowanych z fotowoltaiką, a także dalsza rozbudowa naszego potencjału w obszarze B+R. Będziemy także pracować nad wzrostem sprzedaży do odbiorców zagranicznych – podsumowuje Dawid Cycoń.

Zgodnie z raportem „Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021” polska firma należy do grona pięciu kluczowych producentów rozwiązań dla obszaru BIPV.

Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego ML System wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec I półrocza 2018 r. zatrudniał 129 osób, w tym 25 osób to kadra R&D.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o