Europejski rynek PV się rozpędza. Potwierdzają to dane z Francji

Europejski rynek PV się rozpędza. Potwierdzają to dane z Francji
Greencells Group press

Francuzi podłączają do sieci coraz więcej fotowoltaiki. Cel budowy potencjału PV na koniec 2018 r., który przyjął francuski rząd, najpewniej nie zostanie jednak osiągnięty.

Francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej i solidarnej (MTES) podaje, że w pierwszej połowie tego roku we Francji zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 479 MW (w tym 323 MW w systemach o jednostkowej mocy powyżej 250 kW), co jest wynikiem aż o 59 proc. lepszym niż osiągnięty w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W pierwszym kwartale br. Francuzi podłączyli do sieci systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 251 MW, a w drugim kwartale br. podłączono – 228 MW.

REKLAMA

Rok wcześniej, w pierwszej połowie 2017 r. we Francji zarejestrowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 301 MW, a w drugiej połowie ub.r. zrealizowano już 586 MW.

Dzięki ostatnim inwestycjom łączny potencjał fotowoltaiki we Francji wzrósł do 8,533 GW, z czego 4,53 GW to systemy o jednostkowej mocy ponad 250 kW.

Ostatnie przyspieszenie rynku fotowoltaicznego we Francji jednak nie wystarczy, aby zrealizować cel potencjału PV wyznaczony przez Paryż na poziomie 10,2 GW do końca tego roku.

Ostatni przyrost mocy we francuskiej fotowoltaice to efekt konsekwentnie prowadzonych aukcji. W ostatniej aukcji, której wyniki Pałac Elizejski podał w ubiegłym miesiącu, zatwierdzono gwarantowane ceny energii aż dla 103 projektów o łącznej mocy 720 MW. Do wsparcia zakwalifikowano projekty naziemne, ale także planowane na zadaszeniach parkingów.

REKLAMA

Przeciętna cena wygranych ofert wyniosła 58,2 EUR/MWh i była niższa o 5 proc. w stosunku do średniej ceny uzyskanej w poprzedniej aukcji dla tej samej kategorii projektów, którą przeprowadzono w lutym br. (61,6 EUR/MWh).

MTES podaje, że na koniec czerwca o możliwość przyłączenia do sieci ubiegali się inwestorzy realizujący projekty fotowoltaiczne na łączną moc 3,47 GW w stosunku do 3,1 GW na koniec pierwszego kwartału br. Umowy przyłączeniowe zatwierdzono na 918 MW.

Francuskie ministerstwo informuje ponadto, że w pierwszej połowie br. znajdujące się we Francji elektrownie fotowoltaiczne wyprodukowały w sumie 4,7 TWh energii elektrycznej, co stanowiło ok. 1,9 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.  

W analogicznym okresie roku 2017 z PV we Francji wyprodukowano 4,2 TWh, co pokryło 1,8 proc. krajowego popytu.

Cel Francji na 2020 r. to zwiększenie produkcji zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 23 proc. krajowego zapotrzebowania. Tymczasem według Eurostatu na koniec 2016 r. Francuzom udało się osiągnąć poziom 16 proc.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.