ML System z kontraktem na 890 instalacji fotowoltaicznych

ML System z kontraktem na 890 instalacji fotowoltaicznych
Fot. ML System

Podkarpacka firma ML System, działająca głównie na rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), podpisała umowę na wykonanie instalacji fotowoltaicznych o wartości aż 14,3 mln zł brutto. Podobnych kontraktów na montaż odnawialnych źródeł energii w województwie podkarpackim powinno być jeszcze 24   tyle projektów z dotacjami na prawie 250 mln zł zakwalifikowano do wsparcia w ostatnim konkursie dedykowanym OZE z podkarpackiego RPO.

Aż 890 instalacji fotowoltaicznych ML System wykona na domach mieszkańców gmin, które są beneficjentem unijnych dotacji na odnawialne źródła energii z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Stroną umowy jest gmina Niwiska, reprezentująca również gminy Grębów, Jasienica Rosielna, Majdan Królewski, Markowa, Ostrów oraz Sędziszów Małopolski.

REKLAMA

Wartość projektu przygotowanego przez te gminy sięga w sumie 15,8 mln zł, a dotacja przyznana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, działanie 3.1 „Rozwój OZE – projekty parasolowe” to niemal 10 mln zł.

W ramach ostatniego konkursu z tego działania przyznano unijne dotacje łącznie na sumę niemal 250 mln zł, które podzielono między 25 zakwalifikowanych do wsparcia projektów.

Moc instalacji fotowoltaicznych wykonanych przez ML System we wszystkich budynkach w ramach projektu koordynowanego przez gminę Niwiska wyniesie ponad 2,5 MW.  Planowany termin realizacji zadania to koniec maja przyszłego roku.

REKLAMA

W I półroczu 2018 r. ML System wypracował 41,3 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 5,9 mln zł EBITDA, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 95-proc. i 28 proc.

W analizowanym okresie zysk netto wyniósł 1,5 mln zł, co jest wartością zbliżoną  do odnotowanej w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wartość portfela zamówień  na 2018 r. wynosi 114 mln, w którego skład wchodzą również zamówienia z obszaru BIPV oraz smart city.

Głównymi celami ML System na drugie półrocze bieżącego roku mają być m.in. rozwój technologii powłok kwantowych, rozbudowa zaplecza badawczo-rozwojowego i wzrost sprzedaży eksportowej.

Prace projektowe związane z rozbudową zakładu, gdzie produkowana będzie QDSC – innowacyjna transparentna szyba Quantum Glass z powłoką kwantową – są w toku, pozwolenie środowiskowe otrzymaliśmy 28 sierpnia. Wybraliśmy także dostawców wszystkich kluczowych urządzeń w ramach kontynuacji projektu ULTRAPV zakładającego wdrożenie produkcji ultralekkiego systemu paneli fotowoltaicznych dla sektora BIPV, a 31 sierpnia zawarliśmy umowy w tym zakresie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.  

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o