Szwedzi budują swoją największą elektrownię PV

Szwedzi budują swoją największą elektrownię PV
Fot. Göteborg Energi

Spółka energetyczna Göteborg Energi rozpoczęła budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Szwecji. Prognozowany uzysk energii pokazuje, że fotowoltaika może pracować efektywnie również w północnej części Europy.

Farma fotowoltaiczna o docelowej mocy 5,5 MW zostanie rozlokowana na powierzchni ok. 11 hektarów w pobliżu Säve, tuż przy pasie startowym portu lotniczego obsługującego Göteborg. Złoży się na nią ponad 19,8 tys. modułów fotowoltaicznych.

Göteborg Energi szacuje, że roczny uzysk energii z tej farmy fotowoltaicznej wyniesie w skali roku ok. 5,5 GWh – co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu ok. tysiąca szwedzkich gospodarstw domowych i co oznacza ograniczenie emisji CO2 o około 5,5 tys. ton rocznie, gdyby wziąć pod uwagę porównywalną produkcję energii z elektrowni węglowej.

REKLAMA

Uruchomienie produkcji energii przewidziano na listopad tego roku.

Szwedzka rządowa agencja energetyczna Energimyndigheten podaje, że na koniec 2017 r. potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Szwecji wzrósł do 231 MW, z czego w ubiegłym roku zainstalowano 91 MW. Niemal za połowę szwedzkiego potencjału PV odpowiadają mniejsze instalacje o jednostkowej mocy do 20 kW.

REKLAMA

Potencjał fotowoltaiki w Szwecji odnotowany na koniec ub.r. jest o około 1/3 niższy od potencjału PV zainstalowanego obecnie w Polsce. Moc największej, zainstalowanej do tej pory w naszym kraju farmy fotowoltaicznej, która znajduje się w Czernikowie koło Torunia, sięga 3,77 MW.

Energa, która zrealizowała tę instalację, podaje, że w ubiegłym roku wyprodukowano z niej 3,2 GWh energii elektrycznej, co odpowiada średniej konsumpcji ok. 1,1 tys. polskich gospodarstw domowych. 

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o