Fortum buduje swoją największą farmę PV. Energia za 0,15 zł/kWh

Fortum buduje swoją największą farmę PV. Energia za 0,15 zł/kWh
Fot. Fortum

W przyszłym miesiącu rozpocznie się budowa ogromnej farmy fotowoltaicznej, którą fiński koncern energetyczny postawi w Indiach. Fortum zabezpieczyło dla niej sprzedaż energii po gwarantowanej cenie dzięki wygranej aukcji.

W wyniku aukcji przeprowadzonej kilka miesięcy temu w indyjskiej prowincji Karnataka Fortum zabezpieczyło mające obowiązywać 25 lat gwarancje sprzedaży energii z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 250 MW(AC).

Cena sprzedawanej energii wyniesie tylko 2,85 INR/kWh, czyli ok. 0,15 PLN/kWh.

REKLAMA

Teraz Fortum wybrał wykonawcę tej inwestycji. Firma Belectric ma wejść na plac budowy już w przyszłym miesiącu. Do tej pory spółka należąca od ubiegłego roku do niemieckiego koncernu energetycznego Innogy zrealizowała już w Indiach projekty PV o łącznej mocy 360 MW.

Obecnie największym projektem PV, który zrealizowało Fortum w Indiach, jest uruchomiony pod koniec ubiegłego roku park fotowoltaiczny Pavagada o mocy 100 MW. W tym przypadku fiński koncern zabezpieczył na 25 lat stałą taryfę w wysokości 4,79 INR/kWh, czyli ok. 0,24 PLN/kWh.

REKLAMA

Wielka farma fotowoltaiczna w prowincji Karkataka powiększy indyjski portfel projektów Fortum, na który składają się już zrealizowane elektrownie PV o mocy 185 MW.

W tym roku fiński koncern sprzedał część udziałów w swoich indyjskich farmach fotowoltaicznych funduszom UK Climate Investments (40 proc.) oraz Elite Alfred Berg (14 proc.). Ten drugi podmiot posiada prawo odkupienia kolejnych 16 proc. udziałów.

Indie są dla Fortum najważniejszym, obok Rosji, rynkiem jeśli chodzi o rozwój projektów fotowoltaicznych. Na rosyjskim rynku Finowie zabezpieczyli w tym roku prawa do sprzedaży energii z elektrowni PV o mocy 110 MW. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w latach 2021-22, a gwarantowana cena za energię wynosi ok. 150 euro za MWh.

Pod koniec ubiegłego roku Fortum przejął od rosyjskiej grupy Hevel trzy działające w Rosji elektrownie fotowoltaiczne z zagwarantowaną na 15 lat sprzedażą energii po cenie wynoszącej aż ok. 430 EUR/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.