Powiat świdwiński zainstaluje fotowoltaikę dzięki dotacjom z UE

Powiat świdwiński zainstaluje fotowoltaikę dzięki dotacjom z UE
Instalacja fotowoltaiczna w szkole w Żukowie. Fot. ABB

Instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na siedmiu budynkach użyteczności publicznej w powiecie świdwińskim. To efekt pozyskanej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, ale także współpracy samorządów. Wartość przyznanej dotacji to blisko pół miliona zł.

W tym tygodniu podpisano umowę gwarantującą przyznanie unijnego dofinansowania dla projektu „Budowa ogniw fotowoltaicznych na terenie powiatu świdwińskiego”, realizowanego w ramach działania 2.10 „Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020.

Dzięki temu na siedmiu budynkach użyteczności publicznej w powiecie świdwińskim zostaną zamontowane i podłączone do sieci instalacje fotowoltaiczne.

REKLAMA

Ich moc wyniesie w sumie 70 kW, a roczna produkcja energii elektrycznej ma wynieść w skali roku średnio 61,19 MWh.

Własne źródło energii zyskają budynki Domu Pomocy Społecznej w Modrzewcu, Zespołu Placówek Specjalnych w Sławoborzu, Starostwa Powiatowego w Świdwinie, Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Świdwinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Połczynie-Zdroju, Ochotniczej Straży Pożarnej w Połczynie-Zdroju i Pawilonu Dydaktycznego Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Połczynie-Zdroju.

Koszt całkowity inwestycji to ponad 633 tys. zł, a wartość unijnej dotacji to blisko 500 tys. zł.

REKLAMA

Projekt jest planowany do realizacji na przełomie 2018 i 2019 roku.

 Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na działania związane ze zwiększeniem wykorzystania odnawialnych źródeł przeznaczyliśmy kwotę ponad 159 mln zł. Dzięki tym funduszom 133 projekty otrzymają wsparcie. To ważna inwestycja w rozwój regionu – mówi członek Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska.

W ostatnim konkursie z działania 2.10 z RPO Województwa Zachodniopomorskiego do wsparcia zgłoszono projekty OZE o łącznej wartości 547,33 mln zł przy wnioskowanym dofinansowaniu rzędu 163,56 mln zł. Do wsparcia zakwalifikowano inwestycje warte w sumie 272,57 mln zł, które zostaną wsparte dotacjami na 134,45 mln zł. Lista beneficjentów tego konkursu jest dostępna pod tym linkiem.

We wcześniejszym, pierwszym konkursie z działania 2.10 w ramach RPO WZ 2014-2020, który przeprowadzono w roku 2016, do wsparcia zakwalifikowano projekty o łącznej wartości 215,86 mln zł, dla których wnioskowano o dotacje na 96,68 mln zł.

Na razie władze województwa zachodniopomorskiego nie ogłosiły kolejnych konkursów na unijne dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.