Wkrótce wniosek o zmiany w IRiESD w zakresie mikroinstalacji

Wkrótce wniosek o zmiany w IRiESD w zakresie mikroinstalacji
Fot. Energa Wytwarzanie

Krajowi operatorzy systemów dystrybucyjnych finalizują prace nad zmianami do Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych (IRiESD), które dotyczą zasad przyłączania i współpracy z siecią mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Propozycje istotnych zmian zasad funkcjonowania mikroinstalacji OZE w sieci dystrybucyjnej krajowi operatorzy systemów dystrybucyjnych – PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa Operator i Enea Operator – przedstawiły już na przełomie 2017 i 18 r.

Zaproponowane wówczas zmiany miały wejść w życie już na przełomie I i II kwartału br., jednak po krytyce – m.in. ze strony Urzędu Regulacji Energetyki, który musi te zmiany zatwierdzić – wstrzymano ich implementowanie, a krajowi operatorzy zabrali się za modyfikację zaproponowanych warunków.

REKLAMA

Autorom zmian – operatorom sieci dystrybucyjnych – zarzucono brak konsultacji proponowanych regulacji, które mocno zaingerują w rynek mikroinstalacji OZE. Podczas trwających dwa tygodnie konsultacji operatorzy nie zebrali żadnych uwag. O tamtych konsultacjach jednak szerzej nie informowano, wobec czego branża dowiedziała się o nich z reguły po fakcie.

Po tamtej krytyce zrzeszające operatorów Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej latem przedstawiło zaktualizowane założenia zasad przyłączania i współpracy z siecią mikroinstalacji. W stosunku do wcześniejszych propozycji do nowego projektu aktualizacji IRiESD wprowadzono istotne zmiany, w dużej mierze korzystne dla instalatorów i prosumentów, a także ogłoszono mające trwać 4 tygodnie konsultacje.

W pierwotnej wersji projektu proponowano m.in. wymóg przyłączenia trójfazowego dla mikroinstalacji o mocy ponad 3 kW, podczas gdy przyłączenia jednofazowe (lub trójfazowe) można byłoby wykonywać tylko w przypadku mocy mniejszej lub równej 3 kW.

Ponadto najwięksi operatorzy systemów dystrybucyjnych zaproponowali wprowadzenie zdalnej możliwości odłączania od sieci mikroinstalacji o mocach do 10 kW, a w przypadku przedziału mocy 10-40 kW postulując możliwość zdalnego sterowania mocą czynną.

REKLAMA

W nowej wersji projektu Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych w zakresie obligatoryjnego stosowania falownika trójfazowego zaproponowano podniesienie progu mocy mikroinstalacji z 3 kW do 3,68 kW – jak poinformowali OSD – „z uwagi na krytyczne głosy branży”.

Więcej o zmianach zaproponowanych w IRiESD przez PTPiREE w artykule: Nowe wymogi w zakresie przyłączania mikroinstalacji. Drugie podejście.

Kiedy proponowane zmiany w IRiESD mogą wejść w życie? PTPiREE w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl informuje, że prace nad finalnym projektem zmian w Karcie są finalizowane, a wnioski w tej sprawie powinny zostać skierowane przez poszczególnych OSD do Urzędu Regulacji Energetyki do końca tego miesiąca. Zmiany wejdą w życie po zaakceptowaniu ich przez URE.

PTPiREE na razie nie informuje, co po konsultacjach i rozpatrzeniu przez OSD zebranych uwag zmieni się w finalnej wersji projektów IRiESD redagowanych przez poszczególnych operatorów.

Z wcześniejszych zapowiedzi wiadomo, że zmiany mają objąć tylko nowe mikroinstalacje, realizowane po zatwierdzeniu zmian w IRiESD. Co więcej, w zakresie regulacji dotyczących minimalnego progu mocy mikroinstalacji, które wprowadzą obowiązek montażu falownika trójfazowego, obowiązywać ma odpowiednie vacatio legis.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.