Fortum wchodzi na kolejny rynek PV. W planie 250 MW

Fortum wchodzi na kolejny rynek PV. W planie 250 MW
Fot. Fortum

Fiński koncern energetyczny postawi elektrownie fotowoltaiczne na kolejnym rynku. Po dużych inwestycjach w fotowoltaikę w Indiach i Rosji przyszedł czas na Czarnogórę.

Fortum ogłosił wygraną w aukcji umożliwiającej budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w Czarnogórze. Przedmiotem aukcji była dzierżawa terenów o powierzchni 6,621 mln m2, na których przewidziano budowę farmy fotowoltaicznej o mocy przynajmniej 200 MW.

Zgłoszony do tej aukcji projekt zakłada postawienie paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 250 MW. Farma fotowoltaiczna powstanie w pobliżu najdalej wysuniętej na południe czarnogórskiej gminie Ulcinj.

REKLAMA

Fortum przeprowadzi tę inwestycję współpracy z lokalną firmą energetyczną EPCG oraz liderem na globalnym rynku fotowoltaicznych „EPC” – firmą Sterling & Wilson.

Kolejnym krokiem po wygranej aukcji będzie wynegocjowanie warunków wieloletniego kontraktu na sprzedaż energii, którego stroną będzie czarnogórski rząd.

Fortum zapewnia, że finalizacja umowy nastąpi jeszcze w tym roku.

W warunkach aukcji uwzględniono wybudowanie pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej, o mocy 50 MW, w czasie 18 miesięcy od podpisania umowy. Cała elektrownia PV ma powstać w 36 miesięcy.

REKLAMA

Fiński koncern energetyczny w zakresie fotowoltaiki jest szczególnie aktywny na rynkach indyjskim i rosyjskim, gdzie na razie posiada odpowiednio 185 MW i 35 MW w zrealizowanych farmach fotowoltaicznych.

Wkrótce jednak potencjał należącej do Fortum fotowoltaiki w obu krajach znacząco się zwiększy.

W wyniku aukcji przeprowadzonej kilka miesięcy temu w indyjskiej prowincji Karnataka Fortum zabezpieczyło mające obowiązywać 25 lat gwarancje sprzedaży energii z ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 250 MW(AC). Cena sprzedawanej energii wyniesie tylko 2,85 INR/kWh, czyli ok. 0,15 PLN/kWh.

Obecnie największym projektem PV, który zrealizowało Fortum w Indiach, jest uruchomiony pod koniec ubiegłego roku park fotowoltaiczny Pavagada o mocy 100 MW. W tym przypadku fiński koncern zabezpieczył na 25 lat stałą taryfę w wysokości 4,79 INR/kWh, czyli ok. 0,24 PLN/kWh.

Natomiast na rosyjskim rynku Finowie zabezpieczyli w tym roku prawa do sprzedaży energii z elektrowni PV o mocy 110 MW. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w latach 2021-22, a gwarantowana cena za energię wynosi ok. 150 euro za MWh.

Pod koniec ubiegłego roku Fortum przejął od rosyjskiej grupy Hevel trzy działające w Rosji elektrownie fotowoltaiczne z zagwarantowaną na 15 lat sprzedażą energii po cenie wynoszącej aż ok. 430 EUR/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.