Powstaje największa pływająca farma PV w Europie

Powstaje największa pływająca farma PV w Europie
Akuo Energy

Na południu Francji, w departamencie Provence-Alpes-Côte d’Azur, trwa budowa największej europejskiej elektrowni fotowoltaicznej, w której moduły zostaną umieszczone na wodzie.

„Pływającą” farmę fotowoltaiczną o mocy 17 MW buduje francuski deweloper Akuo Energy. Instalacja będzie zlokalizowana na zbiorniku wodnym na terenie zamkniętego kamieniołomu.

Złoży się na nią 47 tys. modułów fotowoltaicznych, które na miejsce już dostarczył chiński producent Trina Solar. W projekcie zostaną zastosowane monokrystaliczne moduły PERC wykonane w technologii dual-glass, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć degradację wynikającą z procesu PID (Potential Induced Degradation).

REKLAMA

Trina Solar podkreśla ponadto, że dostarczone moduły charakteryzują się relatywnie niskim „śladem węglowym”, dzięki czemu spełniają wymagania francuskiego systemu  wsparcia producentów zielonej energii.

Za wykonanie instalacji odpowiada francuska firma Ciel & Terre, czyli globalny lider w budowie pływających farm fotowoltaicznych, który ma już na koncie budowę tego rodzaju instalacji o łącznej mocy 235 MW.

Część finansowania, w wysokości 12,8 mln euro, zapewni bank Natixis. Co ciekawe, inwestycja zostanie częściowo sfinansowana również poprzez crowdfunding. Akuo Energy udostępni możliwość zakupu udziałów w tym projekcie mieszkańcom okolicznych gmin, a wiadomo, że jednym z inwestorów będzie gmina Piolenc, w której powstanie pływająca farma PV.

Inwestycja została objęta rządowym systemem wsparcia dzięki wygranej aukcji. Energia będzie sprzedawana na rynek, a do uzyskanych w ten sposób przychodów będzie przysługiwać wyrównanie – do ceny zgłoszonej i zagwarantowanej w aukcji.

Akuo Energy nie podaje planowanego uzysku energii, informując jedynie, że instalacja ma produkować energię w ilości zbliżonej do średniej konsumpcji 4733 gospodarstw domowych. We Francji wynosi ona około 4,76 MWh w skali roku. To, mnożąc przez podaną ilość gospodarstw domowych, dawałoby roczny uzysk energii na poziomie ok. 22,5 GWh.

Po uruchomieniu pływającej farmy PV Akuo Energy zwiększy swój portfel odnawialnych źródeł energii, na który już teraz składają się instalacje o łącznej mocy około 1 GW.

REKLAMA

Francuski deweloper jest aktywny także na polskim rynku energetyki odnawialnej, gdzie rozwijał dotąd projekty wiatrowe, biogazowe i fotowoltaiczne.

Największa w Europie

Budowa elektrowni fotowoltaicznych na akwenach wodnych to zwłaszcza rozwiązanie dla krajów posiadających ograniczoną podaż gruntów, które można wykorzystać pod fotowoltaikę.

Dodatkowo umiejscowienie fotowoltaiki na wodzie oznacza wyższe uzyski energii niż w przypadku instalacji stawianych na gruncie. ABB oszacowało się, że instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować o 1/10 energii więcej niż instalacje umieszczone na gruncie dzięki efektowi chłodzenia paneli.

O ile w Azji powstały już dużo większe farmy fotowoltaiczne na wodzie, na położonych na naszym kontynencie zbiornikach wodnych na razie nie uruchomiono jeszcze tak dużej instalacji, jaka ma powstać we Francji.

Największe w Europie instalacje tego rodzaju znajdują się w Wielkiej Brytanii. Moc pływającej farmy fotowoltaicznej w Walton-on-Thames koło Londynu wynosi 6,3 MW i składa się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. Projekt zajmuje 1/10 powierzchni zbiornika Queen Elizabeth II i jak zapewnia jej deweloper, lokalne przedsiębiorstwo Thames Water, jego powierzchnia odpowiada wielkością 8 boiskom piłkarskim.

W Wielkiej Brytanii działa również inna pływająca farma fotowoltaiczna, którą uruchomiono na zbiorniku wodnym Godley koło Manchesteru. Instalacja jest złożona z około 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 MW i jest rozmieszczona na powierzchni 45,5 tys. m2. Roczny uzysk energii szacuje się na ok. 2,7 GWh energii elektrycznej.

W Polsce szlaki takiemu sposobowi wykorzystania fotowoltaiki przeciera Energa, która testuje małą instalację na zbiorniku wodnym w Łapinie, gdzie posiada również jedną ze swoich elektrowni wodnych. Więcej na ten temat w artykule: Energa testuje fotowoltaikę na wodzie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.