SolarEdge przekroczył granicę 1 GW kwartalnej sprzedaży

SolarEdge przekroczył granicę 1 GW kwartalnej sprzedaży
SolarEdge

W minionym kwartale czołowy producent falowników i elektroniki wykorzystywanej w instalacjach fotowoltaicznych po raz kolejny zwiększył przychody, znowu zwiększając też swój zysk i zapasy gotówki.

W trzecim kwartale izraelska firma wypracowała przychody w wysokości 236,6 mln dolarów, co jest wynikiem lepszym o 42 proc. w porównaniu do osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku, a także o 4 proc. lepszym w ujęciu kwartał do kwartału.

Złożyła się na to sprzedaż w trzecim kwartale falowników o potencjale 1,083 GW(AC). Dodatkowo w tamtym kwartale sprzedano ponad trzy miliony optymalizatorów mocy. Tymczasem w pierwszej połowie br. Izraelczycy sprzedali falowniki odpowiadające mocy niemal 1,8 GW.

REKLAMA

Wypracowany przez SolarEdge w trzecim kwartale zysk netto w ujęciu GAAP wyniósł 45,6 mln dolarów i był wyższy o 63 proc. niż wypracowany rok wcześniej oraz o 32 proc. wyższy niż osiągnięty w drugim kwartale br.

Izraelski producent tym razem zmniejszył średnią kwartalną marżę, która w porównaniu do rekordowego poziomu 36,1 proc. odnotowanego w drugim kwartale spadła do 33 proc. Marża wypracowana w analogicznym okresie ubiegłego roku wyniosła 34,9 proc.

Na ostatni kwartał 2018 roku SolarEdge zakłada wypracowanie przychodów rzędu 245-255 mln dolarów, przy marży na poziomie 32-33 proc.

REKLAMA

Na koniec trzeciego kwartału SolarEdge dysponował zapasem gotówki w wysokości 453,2 mln dolarów w porównaniu do 437,6 mln dolarów na koniec drugiego kwartału oraz 400,8 mln dolarów na koniec pierwszego kwartału br.

Dobra sytuacja finansowana izraelskiej firmy pozwoliła jej na wykonanie kolejnej akwizycji. Kilka tygodni temu SolarEdge poinformował o sfinalizowaniu umowy zakładającej zakup za około 88 mln dolarów 75 proc. udziałów w Kokam – koreańskiej firmie zajmującej się m.in. budową bateryjnych magazynów energii. Pozostałe 25 proc. akcji Kokam jest przedmiotem obrotu na koreańskiej giełdzie, jednak Izraelczycy już teraz deklarują przejęcie z czasem także tych udziałów.

Koreańska firma dysponuje ponad 60 patentami związanymi z  bateryjnym magazynowaniem energii, do tej pory sprzedała urządzenia o łącznej pojemności 708 MWh, w tym stacjonarne magazyny o pojemności ponad 232 MWh.

Wcześniej w tym roku SolarEdge przejął producenta rozwiązań z zakresu UPS – firmę Gamatronic Electronic Industries Ltd.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.