EBI przekaże 450 mln zł na finansowanie fotowoltaiki w Polsce

EBI przekaże 450 mln zł na finansowanie fotowoltaiki w Polsce
Fot. Europejski Bank Inwestycyjny

Inwestorzy planujący budowę farm fotowoltaicznych, którzy otrzymali wsparcie w ramach systemu aukcyjnego, otrzymają możliwość pozyskania kredytów na swoje projekty dzięki mechanizmowi finansowemu Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził mechanizm, w ramach którego przyzna fundusze na budowę farm fotowoltaicznych, które mają powstać w latach 2018-2022 w gorzej rozwiniętych regionach Polski,

Finansowanie udostępnione przez Bank ma sięgnąć 450 mln złotych, a całkowita wartość programu ma być dwukrotnie wyższa, wynosząc 900 mln zł.

REKLAMA

Na razie EBI nie informuje jeszcze, z kim będzie współpracować przy udzielaniu kredytów na elektrownie fotowoltaiczne w naszym kraju.

Wcześniej, we wrześniu br. Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził finansowanie dla portfolio projektów farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW. Wiadomo, że chodzi o projekty o łącznej mocy 42 MW, dla których zapewniono gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Wiadomo ponadto, że EBI w tym przypadku podjął współpracę z firmą Galway Investments Sp. z o.o. Bank nie podaje natomiast wartości przyznanego finansowania, ani kosztu planowanych inwestycji.

Głównym zadaniem EBI jest inwestowanie środków Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych (EFSI) w projekty wpierające społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji poprzez projekty rewitalizacji na obszarach miejskich i wiejskich, wpierające plany efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią oraz rozwoju energii odnawialnej podejmowanych przez przedsiębiorstwa i sektor mieszkaniowy, a także promujące produkcję i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych.

W roku 2017 wysokość wsparcia finansowego udzielonego w Polsce przez EBI wyniosła 5,04 mld euro, co oznacza wzrost w ujęciu rok do roku o 13 proc. Po uwzględnieniu finansowania ze środków Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) zaangażowanie grupy EBI w Polsce wyniosło około 5,42 mld euro, podczas gdy w roku 2016 było to 4,52 mld euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.