ReneSola sprzeda farmy fotowoltaiczne w Polsce

ReneSola sprzeda farmy fotowoltaiczne w Polsce
Farma fotowoltaiczna ReneSoli w gminie Dobryszyce. Fot. ReneSola

Chiński inwestor należy do liderów polskiego rynku fotowoltaicznego, mając w portfolio już uruchomione lub będące w trakcie budowy farmy fotowoltaiczne o mocy 55 MW. Wkrótce jednak te aktywa powinny trafić w ręce funduszu inwestycyjnego z Francji.

Chińska firma ReneSola poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży polskiego portfolio projektów PV, których właścicielem ma zostać wywodzący się z Francji fundusz Chroma Impact Investment, skupiający się na inwestycjach w odnawialne źródła energii w Europie i Afryce.

Francuska firma ma na koncie m.in. wykonanie instalacji fotowoltaicznych zasilających w energię elektryczną infrastrukturę takich firm jak Carrefour, Suez czy Decathlon.

REKLAMA

Wiadomo, że przedmiotem transakcji między francuskim funduszem i Renesolą ma być 55 znajdujących się naszym kraju projektów fotowoltaicznych, każdy o mocy do 1 MW, które posiadają przyznane na 15 lat gwarancje sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego.

ReneSola podaje, że obecnie uruchomiła już produkcję energii z części tych projektów, o mocy 14 MW, a wszystkie mają osiągnąć operacyjny status do połowy przyszłego roku.

Chińska firma zaznacza w komunikacie, że Polska pozostaje dla niej perspektywicznym rynkiem, na którym może realizować kolejne projekty PV.

Beneficjent aukcji

ReneSola jest jednym z największych beneficjentów aukcji dla nowych projektów OZE, które odbyły się dotąd w naszym kraju. Chińczycy zabezpieczyli w aukcji z grudnia 2016 r. prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla 13 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, a w kolejnej aukcji z czerwca 2017 r. złożyli skutecznie aż 42 oferty na PV o jednostkowej mocy do 1 MW.

REKLAMA

W pierwszej aukcji ReneSola zyskała prawo do sprzedaży energii po najwyższej cenie z ofert, które wówczas zakwalifikowano do wsparcia. Cena zaoferowana przez Chińczyków wyniosła 408,8 zł/MWh. Natomiast w drugiej aukcji ReneSola miała zgłosić ceny w przedziale 385-392 zł/MWh.

W ubiegłym roku ReneSola zwiększyła przychody do 103 mln dolarów wobec 80,5 mln dolarów wypracowanych w roku 2016.

W ubiegłorocznych przychodach 64,8 mln dolarów wypracowano w biznesie dewelopmentu projektów, dział EPC dołożył 25,9 mln dolarów, a na sprzedaży energii Chińczycy zarobili 12,3 mln dolarów.

EBITDA chińskiej grupy wzrosła o niemal 150 proc. rok do roku do poziomu 11,6 mln dolarów przy marży za 2017 r. na poziomie 13 proc. wobec marży 9 proc. osiągniętej w roku 2016.

Prognoza ReneSoli na 2018 rok mówi o przychodach rzędu 130-140 mln dolarów przy marży rzędu 20-25 proc.

Portfel rozwijanych na całym świecie projektów ReneSoli sięga 1,1 GW, z czego ponad 0,5 GW ma znajdować się na finalnym etapie realizacji.

W ubiegłym roku Chińczycy  mocno weszli w Europie na rynek hiszpański, gdzie rozwijają projekty na 162 MW, a także na rynek węgierski, który oferuje atrakcyjne taryfy gwarantowane, rozwijając tam portfolio projektów na niemal 40 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.