Farma fotowoltaiczna przyszłości – wysoka jakość i optymalizacja

Farma fotowoltaiczna przyszłości – wysoka jakość i optymalizacja
Fot. Corab

Obniżenie kosztów przy rosnących kosztach energii jest obecnie dla przedsiębiorców bardzo ważnym elementem strategii rozwoju firmy. Wśród właścicieli małych i średnich firm wzrasta również świadomość ekologiczna, co prowadzi do inwestowania w odnawialne źródła energii, w tym prąd ze słońca.

Doskonałym przykładem takiej inwestycji jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 300 kW pod Koszalinem. Postawiono na konstrukcję Corab WS-010, technologię SolarEdge, wysokiej klasy okablowanie i zabezpieczenia. Nad przebiegiem prac od projektu po realizację czuwał projektant i generalny wykonawca P.N.B.E. Odnawialne Źródła Energii Z.J. Paczkowscy, K. Smacki S. J.
 


Od pomysłu do realizacji

REKLAMA

Inwestor od 1990 roku prowadzi największy w regionie zakład piekarniczy. Zachowuje tradycyjne metody piekarnicze, korzystając równocześnie z współczesnych rozwiązań technologicznych. W 2013 roku na terenie przedsiębiorstwa zrealizowano projekt, który poprawił warunki pracy, ekonomię wypieku i ogrzewania poprzez zainstalowanie systemu odzysku ciepła ze spalin i wentylacji. Rozwiązanie to istotny wpływ na obniżenie emisji spalin.

Firma BAJGIEL poszła o krok dalej, analizując kolejne możliwości zmniejszenia wpływu działalności na otaczające nas środowisko zainteresowali się programem wsparcia alternatywnych źródeł energii. Lokalizacją i charakterystyką zapotrzebowania na energię przemawiała za budową farmy fotowoltaicznej.

Wybór projektanta oraz generalnego wykonawcy ma znaczenie

Projekt na farmę powstał już w marcu 2016 roku, a generalne wykonawstwo powierzono doświadczonej firmie z Grudziądza P.N.B.E. Odnawialne Źródła Energii, która wykonała projekt, od koncepcji przez warunki zabudowy, warunki przyłączenia do uzyskania pozwolenia na budowę, montaż, przyłączenie do sieci elektrycznej, odbiór oraz przekazanie do użytkowania.

Moc instalacji zaprojektowano na podstawie wykonanych pomiarów i  analizy zużycia energii elektrycznej. Instalacja została przyłączona do wewnętrznej instalacji niskiego napięcia co gwarantuje wykorzystanie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej na potrzeby własne inwestora, a ewentualny nadmiar energii elektrycznej będzie przesłany i sprzedany do sieci średniego napięcia operatora systemy elektroenergetycznego.
 

 

Kręgosłup inwestycji ma znaczenie

Konstrukcja fotowoltaiczna to kręgosłup, który będzie miał przełożenie na jakość inwestycji oraz na koszty serwisowe. Inwestycja w duże instalacje fotowoltaiczne zakłada bezawaryjną pracę i zaplanowaną produkcję energii przez długie lata.

REKLAMA

Zaprojektowano system mocowań Corab WS-010, który doskonale wpisał się w założenia tej inwestycji. Całość wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, spełnia europejskie normy, co potwierdzają certyfikaty. Dodatkowo był prosty w montażu, co jest ważne szczególnie przy dużych realizacjach. System WS-010 to doskonałe połączenie stali o podwyższonej wytrzymałości pokrytej antykorozyjną powłoką Magnelis z poszanowaniem obowiązujących norm i dbałości o jakość wykonania.

Jako pierwsi w Polsce dostrzegliśmy potencjał w wykorzystaniu powłoki Magnelis w konstrukcjach fotowoltaicznych. Jest 10-krotnie bardziej odporna na korozję i elektrokorozję niż stal ocynkowana. Pozwala na montaż w najbardziej wymagającym środowisku, a do tego producent powłoki udziela nawet 25-letniej gwarancji – podkreśla Paweł Wiktorowicz, odpowiedzialny za fotowoltaikę w firmie Corab.
 

Nowoczesna technologia SolarEdge w dużych inwestycjach

Optymalizacja mocy na poziomie każdego modułu ma znaczenie również przy dużych instalacjach fotowoltaicznych. Zaawansowany monitoring również z poziomu modułu ułatwia i przyśpiesza serwisowanie, analizę danych i wykrywanie problemów.

W przypadku dużych inwestycji optymalizacja mocy jest jeszcze bardziej opłacalna. Średnie odchylenie produkcji modułów potrafi wynieść nawet 10 proc., a zastosowanie optymalizatorów mocy SolarEdge zapobiega utracie energii w wyniku niedopasowania modułów. Dzięki dłuższym łańcuchom, inwestorzy oszczędzają również na ilości zabezpieczeń, kabli czy złącze – przekonuje Michał Marona, Technical Sales Manager SolarEdge w Polsce.

To nie jedyne zalety. Standardowa gwarancja na falowniki SE wynosi 12 lat, a na optymalizatory mocy 25. Farma fotowoltaiczna ma z założenia sprawnie działać przez co najmniej 25 lat, więc długie okresy gwarancyjne mają znacznie.

Najwyższej jakości zabezpieczenia i okablowanie

W przypadku inwestycji na lata każdy komponent instalacji ma znaczenie. Na instalacji w Będzinie dużą uwagę przywiązano również do wysokiej jakości zabezpieczeń i okablowania, które dostarczyła Hurtownia Elektryczna Kopel.

Przy instalacjach fotowoltaicznych zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń i wysokiej klasy kabli solarnych jest bardzo ważne. Aby przez lata elektrownia bezpiecznie produkowała energię, ich wybór i właściwy montaż jest konieczny – mówi Paweł Srokowski z Hurtowni Elektrycznej Kopel.

Corab


artykuł sponsorowany