Czołowy producent modułów PV na dużym minusie

Czołowy producent modułów PV na dużym minusie
Fot. Hanwha Q Cells

Hanwha Q Cells, koreański producent popularnych m.in. w naszym kraju modułów fotowoltaicznych, kończy ostatni kwartał dużą stratą. Od kilku miesięcy koreańska grupa należy do grona największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym.

W pierwszym kwartale tego roku przychody Hanwha Q Cells spadły w ujęciu kwartał do kwartału aż o 30,8 proc. do 443 mln dolarów wobec przychodów rzędu 636,2 mln dolarów wypracowanych w czwartym kwartale 2017 r. oraz 432 mln dolarów wygenerowanych rok wcześniej.

Koreańska firma jednak istotnie zwiększyła średnią marżę do poziomu 17,8 proc. wobec marży 8,6 proc. osiągniętej w czwartym kwartale 2017 r. oraz wobec marży 13,8 proc. wypracowanej w pierwszym kwartale 2017 r. Pozwoliło to na wypracowanie zysku netto na poziomie 31 mln dolarów, podczas gdy we wcześniejszym kwartale Hanwha Q Cells zanotowała stratę rzędu 53,7 mln dolarów.

REKLAMA

W kolejny, drugim kwartale br. koreańska grupa wróciła jednak do ujemnego wyniku. Hanwha co prawda zwiększyła swoje przychody do poziomu 518,4 mln dolarów, w porównaniu do wcześniejszego kwartału, ale były one niższe niż wypracowane w drugim kwartale 2017 r. (577,7 mln dol.). Spadkowi przychodów towarzyszył spadek marży do 14 proc. w stosunku do 17,8 proc. w pierwszym kwartale br. W efekcie Hanwha Q Cells zanotowała stratę netto rzędu 41,3 mln dolarów.

Istotny wpływ miała na to strata związana z kursem walutowym, która wyniosła w drugim kwartale aż 37,8 mln dolarów, a kierownictwo koreańskiej firmy tłumaczyło gorszy kwartał „szokiem” spowodowanym przez decyzję chińskiego rządu w zakresie znaczącego zmniejszenia celu nowych instalacji fotowoltaicznych na ten rok. 

Teraz koreański producent podaje, że w ostatnim kwartale ponownie wypracował wzrost przychodów w stosunku do wcześniejszego kwartału – tym razem o 40 mln dolarów do poziomu 559,3 mln dolarów, jednak odnotowuje stratę netto, która wyniosła aż 164,6 mln dolarów, co Koreańczycy tłumaczą głównie stratami na 42,4 mln dolarów wynikającymi z niekorzystnego kursu waluty Turcji, gdzie Hanwha posiada jeden z zakładów produkcyjnych, w stosunku do amerykańskiego dolara. Po wykluczeniu zdarzeń jednorazowych strata netto Hanwha Q Cells miałaby wynieść już „tylko” 39,7 mln dolarów.

W trzecim kwartale koreańska firma zanotowała ujemną marżę -6,3 proc. w stosunku do marży 14 proc. w drugim kwartale br. i 11,6 proc. w trzecim kwartale 2017 r. Po wykluczeniu zdarzeń jednorazowych Hanwha Q Cells w ubiegłym kwartale miałaby jednak marżę 13 proc.

Na koniec trzeciego kwartału br. Hanwha Q Cells dysponowała potencjałem produkcji na poziomie 1,6 GW w przypadku bloków krzemowych, 4,5 GW (+0,2 GW k/k) w zakresie ogniw fotowoltaicznych oraz 4,5 GW (+0,2 GW k/k) w zakresie modułów. Koreańska grupa informuje też o posiadaniu linii produkcyjnych mogących wyprodukować rocznie moduły o mocy 3,9 GW (+0,2 GW), które należą do innej spółki Hanwha Q Cells Korea Corporation.

REKLAMA

W ubiegłym roku koreańska grupa była piątym największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych, dostarczając w 2017 r. moduły o mocy 5,6 GW.

Na ten rok koreański producent utrzymuje prognozę sprzedaży na poziomie 5,5-5,7 GW.

Inwestycje w Polsce

We wrześniu br. Hanwha Q Cells poinformowała o zakupie w Polsce, poprzez swoją niemiecką filię, projektów farm fotowoltaicznych o mocy 30 MW, zwiększając liczbę realizowanych w naszym kraju projektów do 50 na łączną moc ok. 45 MW. Wszystkie przejęte projekty posiadają jednostkową moc do 1 MW i zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii na podstawie aukcji z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r.

W ten sposób koreańska grupa stała się tym samym jednym z największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym.

Budowa pierwszej polskiej farmy fotowoltaicznej, zlokalizowanej w Smętowie Granicznym w województwie pomorskim, zakończyła się we wrześniu. Budowa pozostałych i podłączenie ich do sieci ma nastąpić w pierwszych miesiącach 2019 roku, a koreańska firma sygnalizowała przygotowania do kolejnych aukcji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.