Energia z fotowoltaiki za mniej niż 100 zł/MWh

Energia z fotowoltaiki za mniej niż 100 zł/MWh
Fot. Bureau of Land Management, flickr cc

To jedna z najniższych cen za energię z elektrowni fotowoltaicznych. Lokalni sprzedawcy energii z Teksasu zapewnili sobie dostawy energii na wiele lat po cenie wynoszącej mniej niż 25 USD/MWh, czyli poniżej 100 zł/MWh. Amerykański rynek fotowoltaiczny w tym roku nie zwalnia mimo wprowadzonych przez administrację Trumpa ceł na chińskie moduły PV.

New Braunfels Utilities (NBU), komunalny dostawca energii elektrycznej z Teksasu, zawarł mającą obowiązywać 15 lat umowę PPA na zakup energii od dewelopera Long Draw Solar związanego z francuskim koncernem energetycznym Engie.

Energia będzie produkowana na farmie fotowoltaicznej o mocy aż 255 MW, która ma wejść w fazę operacyjną w połowie 2020 r. NBU zyska prawa do odbioru energii ze 100 MW, pozostałą część kupią inni, lokalni operatorzy: Denton Municipal Electric, Garland Power & Light, Kerrville Public Utility Board oraz Bryan Texas Utilities.

REKLAMA

New Braunfels Utilities zapewnia, że dzięki podpisanej umowie PPA będzie mógł zaoferować odbiorcom końcowym jedną z najniższych taryf w Teksasie. – Ta strategia to odpowiedź na ryzyko wzrostu cen energii, w ten sposób stabilizujemy ceny dla klientów – komentuje NBU.

Dostawca energii z Teksasu podkreśla przy tym jeszcze jedna zaletę zawartej umowy. – Fotowoltaika pokrywa się ze szczytowym zapotrzebowaniem w czasie upalnych, letnich dni, które przypada w godzinach od 15 do 19 – dostarczając energię wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna – stwierdza David Hubbard z NBU.

Po tym, jak farma fotowoltaiczna zacznie produkować energię dla New Braunfels Utilities, udział OZE w jego miksie energetycznym wzrośnie do 40 proc.

Jak wylicza amerykański portal Greentechmedia, nie jest to bynajmniej najniższa cena w zawartych dotąd umowach PPA na energię z fotowoltaiki w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

Cenę wynoszącą tylko około 21,5 dolarów/MWh, z zastrzeżeniem corocznego wzrostu o 2,5 proc., podpisano wcześniej na energię z elektrowni fotowoltaicznych w Arizonie, a tylko nieco wyższą cenę rzędu 23,75 USD/MWh wpisano do umowy PPA na energię z PV w Nevadzie. W obu przypadkach obniżenie ceny energii było możliwe dzięki zapewnieniu aż 25-letniego okresu obowiązywania umów.

Rozwój mimo ceł na chińskie panele

Jak wynika z ostatniego raportu Wood Mackenzie Power & Renewables, w minionym kwartale potencjał oddawanych do użytku „zawodowych” elektrowni fotowoltaicznych w USA spadł po raz pierwszy od 2015 r. w okresie kwartału poniżej 1 GW, sięgając 678 MW. Analitycy Wood Mackenzie zakładają jednak, że w czwartym kwartale br. w USA powstaną w tym segmencie elektrownie PV o łącznej mocy 3,5 GW, podczas gdy w pierwszych dziewięciu miesiącach zainstalowano 3,1 GW.

Wood Mackenzie policzył, że na koniec trzeciego kwartału w USA działały przemysłowe farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 33,73 GW, zakontraktowano w ramach umów PPA energię z kolejnych projektów o mocy 22,48 GW plus 4,44 GW znajdujących się w budowie, a do tego deweloperzy ogłosili plany budowy nowych instalacji o łącznej mocy 38,65 GW.

Eksperci firmy konsultingowej zakładają, że w całym 2018 roku w USA powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 11,1 GW.

Wygląda więc, że ogłoszone w tym roku przez administrację Donalda Trumpa wysokie cła na import chińskich modułów fotowoltaicznych nie wstrzymują amerykańskiego rynku PV. Zauważalny jest jednak wyraźny spadek eksportu chińskich modułów do USA. Chińska rządowa agencja CCCME podała ostatnio, że w w pierwszych trzech kwartałach chińskie firmy sprzedały do Stanów Zjednoczonych moduły o łącznej mocy wynoszącej tylko 46 MW, podczas gdy w ubiegłym roku wyeksportowano moduły o mocy 825 MW, a rok wcześniej 2868 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o