Energia z wielkiej farmy PV zasili producenta Budweisera

Energia z wielkiej farmy PV zasili producenta Budweisera
Fot. AB InBev

Należący do koncernu paliwowego BP deweloper Lightsource podpisał wieloletnią umowę na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznej, która ma być największą tego typu inwestycją w Wielkiej Brytanii. Odbiorcą będzie największy na świecie koncern browarniczy AB InBev, który zwiększy w ten sposób udział energii w miksie energetycznym swojego brytyjskiego oddziału do 100 proc.

Dzięki zabezpieczeniu dostaw energii z elektrowni fotowoltaicznej należącej do Lightsource, na etykietach piw produkowanych przez brytyjskie browary AB InBev w Magor w Południowej Walii oraz w Samlesbury w Lancashire pojawi się informacja o wyprodukowaniu ich wyłącznie z użyciem energii odnawialnej.

Zawarta umowa zakłada sprzedaż energii na okres 15 lat z farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW. Lightsource podkreśla, że to największy, niesubsydiowany projekt fotowoltaiczny realizowany na Wyspach. Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w 2020 r.

REKLAMA

Osiągnęliśmy przełomowy punkt w brytyjskiej energetyce, kiedy niesubsydiowane farmy fotowoltaiczne stają się najtańszą formą produkcji energii, nawet w porównaniu do wiatru. Fotowoltaika to idealny partner do korporacyjnych zakupów energii – komentuje Nick Boyle, CEO brytyjskiego dewelopera.

Dla AB InBev to realizacja ogłoszonej w marcu ubiegłego roku strategii, zgodnie z którą największy na świecie koncern browarniczy zobowiązał się, że już do 2025 r. cała konsumowana przez niego energia będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Decyzja AB InBev oznacza zastąpienie około 6 TWh energii konsumowanej przez ten koncern w skali roku energią z OZE. To średnie miesięczne zużycie energii w kraju wielkości Hiszpanii.

AB InBev już wcześniej podpisał umowy na dostawy 490 GWh zielonej energii produkowanej w elektrowniach OZE, które należą do Iberdroli. W tym celu hiszpański koncern zbuduje w Meksyku farmę wiatrową o mocy 220 MW, która ma być gotowa w 2019 r., a generacja z niej zaspokoi zapotrzebowanie na energię meksykańskiego oddziału AB InBev.

REKLAMA

Lightsource to pionier w inwestycjach w fotowoltaikę bazujących na komercyjnych umowach CPPA (Corporate Power Purchase Agreement). Przykład to zawarta w tym roku umowa na sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 6,42 MW, która powstała w miejscowości Newtownabbey w Irlandii Północnej. Energia dla odbiorcy, miejscowego producenta tworzyw sztucznych, jest dostarczana za pośrednictwem bezpośredniej linii energetycznej.

W tym miesiącu Lightsource zapowiedział postawienie na Wyspach realizowanych bez subsydiów farm fotowoltaicznych o docelowej mocy 300 MW. Model biznesowy w ich przypadku ma bazować na komercyjnych, wieloletnich umowach sprzedaży energii do przemysłu. 

Wcześniej Lightsource zrealizował inwestycje w PV w podobnym modelu m.in. dla Belfast International Airport, Bentley Motors czy dostawcy wody dla Londynu, firmy Thames Water, dla której energia dostarczana jest z największej w Europie pływającej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 6,3 MW.

Brytyjski deweloper od roku jest częścią grupy BP. Paliwowy potentat przejął za 200 mln dolarów 43 proc. udziałów Lightsource.

Brytyjska firma jest aktywna na rynkach fotowoltaicznych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Indiach i na Bliskim Wschodzie, a w planach ma zwiększenie potencjału swoich elektrowni PV do 8 GW.

Do końca ubiegłego roku Lightsource uruchomił farmy fotowoltaiczne o mocy 1,3 GW, a ponadto posiada kontrakty na serwisowanie elektrowni PV na 1,9 GW. W fotowoltaikę Brytyjczycy zainwestowali już ponad 2,3 mld funtów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.