Na Białorusi ruszyła budowa wielkiej farmy PV

Na Białorusi ruszyła budowa wielkiej farmy PV
Fot. Belectric

Na Białorusi rozpoczęła się budowa wielkiej farmy fotowoltaicznej, która stanie na terenach skażonych w wyniku wydarzeń sprzed ponad 30 lat, kiedy doszło do awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

O pomyśle zagospodarowania terenów skażonych po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu poprzez budowę elektrowni fotowoltaicznych informują od dłuższego czasu władze Ukrainy. Jak na razie efekt tych zapowiedzi to uruchomienie kilka miesięcy temu pierwszej farmy PV o mocy 1 MW, którą w Czarnobylu postawił działający na wschodnioeuropejskim rynku fotowoltaicznym deweloper Rodina we współpracy z niemiecką firmą Enerparc AG.

Rodina ma już na koncie budowę większej farmy fotowoltaicznej o mocy 4,2 MW, którą postawiła w regionie homelskim położonym w południowo-wschodniej Białorusi, w miejscowości Brahin znajdującej się również w strefie skażonej awarią elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

REKLAMA

Teraz po białoruskiej stronie granicy, również na terenach skażonych w wyniku czarnobylskiej katastrofy, koło Czerykowa w obwodzie mohylewskim rozpoczęła się budowa znacznie większej farmy fotowoltaicznej, której docelowa moc ma wynieść aż 109 MW.

Całkowity koszt inwestycji, o którym informują białoruskie władze, szacuje się na 150 mln dolarów.

REKLAMA

Inwestorem jest wywodzący się z Irlandii fundusz Cameliaside Limited, a rolę wykonawców pełnią białoruska firma ZAO Belzarubezhstroy oraz chińskie PowerChina Guizhou Engineering.

Energia produkowana z farmy fotowoltaiczne, która powstanie na obszarze 200 hektarów, będzie trafiać do sieci lokalnego operatora Mogilevenergo.

Jak na razie największy obiekt tego typu na Białorusi został wybudowany przez koncern Belorusneft  pod koniec 2017 r. Złożona z ok. 218 tys. modułów fotowoltaicznych farma PV o mocy 55 MW powstała w miejscowości Rzeczyca, w południowo-wschodniej części kraju.

Białoruska agencja informacyjna Belta podawała wówczas, że na Białorusi działało wtedy około 30 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 41 MW i że cel Mińska to zwiększenie tego potencjału do 250 MW do końca obecnej dekady. Potencjał odnawialnych źródeł energii na Białorusi miał wynosić wówczas w sumie 950 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.