Fotowoltaika w miejsce kopalni

Fotowoltaika w miejsce kopalni
Greencells Group press

EBOiR przyzna pożyczkę na budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Macedonii, dzięki czemu możliwe będzie zagospodarowani terenów zdewastowanych po odkrywkowym wydobyciu węgla.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał pożyczkę na budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Macedonii, którą zbuduje państwowy koncern energetyczny ELEM.

W ten sposób zagospodarowany zostanie teren 26 hektarów, które wcześniej eksploatowano jako kopalnię węgla brunatnego.

REKLAMA

Wysokość pożyczki od EBOiR wyniesie 5,9 mln euro, podczas gdy całkowity koszt inwestycji oszacowano na 8,7 mln euro.

EBOiR nie podaje informacji o mocy planowanej instalacji, informując jedynie, że ma ona produkować w skali rok około 15 GWh energii elektrycznej, umożliwiając zredukowanie emisji CO2 o 12,1 tys. ton CO2 rocznie.

REKLAMA

Ta inwestycja ma przybliżyć Macedonię do realizacji celu 23-procentowego udziału energii odnawialnej w krajowym miksie energii elektrycznej do roku 2020.

Na razie państwowy koncern energetyczny ELEM, monopolista na macedońskim rynku energetycznym, 90 proc. dostarczanej energii – około 3,6 TWh w skali roku – produkuje z tradycyjnych, termalnych elektrowni, wytwarzając pozostałe 10 proc. w ośmiu elektrowniach wodnych.

ELEM posiada też dwie elektrociepłownie oraz pierwszą w kraju farmę wiatrową, która produkuje w skali roku około 100 GWh energii elektrycznej.

Dla EBOiR to nie pierwsze zaangażowanie w rozwój macedońskiego rynku energii elektrycznej. Eksperci Banku doradzali wcześniej macedońskim władzom w zakresie planowania pierwszych aukcji dla odnawialnych źródeł energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.